Детальний план завершення війни буде презентовано на саміті миру – Зеленський

Володимир Зеленський розповів, коли Україна запропонує свій план завершення війни
Фото: EPA

Спільно з партнерами Україна підготує до розгляду на саміті миру детальний план завершення війни, проте там обов'язково мають бути представники Росії. Про це він сказав 5 вересня в інтерв'ю NBC News, відеозапис якого оприлюднили на YouTube-каналі "Зе!Президент".

"Ми це розуміємо – що без російської сторони закінчити цю війну дипломатично дуже складно. І це нам зрозуміло. І всі країни нас просили, щоб на другому саміті представники Росії були. Ми сказали: "Ми не проти, ми все розуміємо, давайте підготуємо план і покличемо їх", – сказав Зеленський.

Президент підкреслив, що "чим більше країн доєднаються, тим більше країн глибоко розумітимуть детально цей план".

Контекст:

Саміт миру у швейцарському Бюргенштоку тривав із 15-го до 16 червня. На ньому обговорювали три пункти формули миру – ядерну безпеку, продовольчу безпеку і звільнення військовополонених та дітей, яких викрала Росія. Україна наполягала, щоб країни-агресора Росії на першому саміті не було.

На саміті зареєструвалися представники 101 країни й міжнародної організації. Наприкінці саміту повідомляли, що його комюніке підтримали 80 держав і чотири організації. У МЗС України зазначали, що до комюніке планує приєднатися ще кілька країн, яких не було на заході.

Однак список країн, опублікований після саміту, виявився меншим – у ньому не було Іраку та Йорданії. В Офісі президента України пізніше пояснили, що ці країни не відкликали своїх підписів під документом, оскільки й не підписували його – стався "технічний збій". Також не підписали комюніке, хоча були представлені на мирній конференції на різних рівнях, ще деякі держави – Бразилія, Індія, Саудівська Аравія, Мексика, Індонезія, ПАР, ОАЕ, Таїланд та інші.

Заступник глави ОП Ігор Жовква розповів в інтерв'ю, опублікованому 21 червня, що комюніке за останні дні підтримало чотири учасники, зокрема Вселенський патріархат, Організація американських держав, Антигуа й Барбуда, а також Замбія. 22 червня Зеленський повідомив, що до комюніке приєдналися Барбадос і Маршаллові Острови.

24 червня до підсумкового комюніке саміту миру приєдналася Малаві.