Ексглава ГУР, СЗР і контррозвідки СБУ Кондратюк: Росія для Китаю – союзник на майбутнє. І він не може і не хоче допустити програшу Росії в цій війні
Китай намагається зупинити майбутній програш країни-окупанта Росії в її війні проти України. Про це в інтерв'ю головній редакторці видання "ГОРДОН" Олесі Бацман заявив колишній голова Служби зовнішньої розвідки (СЗР), ексначальник ГУР Міноборони і колишній голова департаменту контррозвідки СБУ Валерій Кондратюк.
"Воєнний програш Росії на війні проти України Китай, до речі, намагається зупинити. Чому? Тому що для нього це є головним моментом. Це його союзник на майбутнє. І він не може й не хоче допустити програшу Росії в цій війні", – сказав він.
Ексголова СЗР вважає, що саме цим можна пояснити неприйнятну для України політику Китаю щодо мирного плану Києва, яку Пекін намагається "нав'язати чи запропонувати".
За словами Кондратюка, в Росії "все те, що сьогодні рухається на фронт, – це, по суті, зняли зі складів зберігання" і нічого нового РФ не виробляла з 1980-х років, а "все, на що вона була здатна, – це, по суті, на відновлення й ремонт", тому для Москви важливо "налагодження контактів в обхід західних санкцій, знову-таки, з Китаєм".
"Чому? Тому що Китай сьогодні є головним партнером, який дає можливість Росії досі підтримувати той темп і ту інтенсивність бойових дій на території України завдяки не лише технологіям, а й верстатам, які Росія отримує в обхід західних санкцій від Китаю. І це дасть можливість їй вести цю війну ще триваліший час", – наголосив він.
Контекст:
Китай від початку повномасштабного нападу РФ на Україну публічно демонструє нейтральну позицію і закликає до переговорів, але в Організації Об'єднаних Націй часто голосує так само, як Росія, і, за даними ЗМІ, може надавати їй військову техніку.
Протягом останніх місяців, за даними США, Китай посилив підтримку РФ, надає їй розвіддані, оптику для військової техніки, ракетне паливо, верстати для виробництва танків та інші товари. Президент США Джо Байден висловив стурбованість щодо цього голові КНР Сі Цзіньпіну в розмові 2 квітня.
31 травня агентство Reuters повідомило із посиланням на чотири джерела, що представників Китаю не буде на саміті миру щодо України, який відбудеться у Швейцарії на початку червня.