Пентагон про затримку допомоги Україні: Ми повністю усвідомлюємо жах ситуації, ризики зростають щодня
Затримки в отриманні допомоги США становлять для України дедалі більші ризики в боротьбі з агресією Росії. Про це речник американського міністерства оборони Пет Райдер сказав в опублікованому 19 березня інтерв'ю "Радіо Свобода".
За його словами, Пентагон повністю усвідомлює це й далі звертається до Конгресу з вимогою ухвалити відповідний законопроєкт.
"Ми повністю усвідомлюємо жах ситуації, важливість і терміновість потреб у боєприпасах та інших можливостях. І тому, знову ж таки, ми збираємося й далі дуже тісно співпрацювати з нашим Конгресом. Ризики зростають щодня", – сказав Райдер.
Його розмова із журналістами відбувалася на авіабазі "Рамштайн" у Німеччині, де напередодні відбулося 20-те засідання міжнародної контактної групи з оборони України. Речник Пентагону зазначив, що українська армія тримає лінію фронту у важких умовах браку зброї й боєприпасів.
"Українці показали себе неймовірно мужніми, сміливими та інноваційними бійцями, і вони й далі тримають рубіж на більшій частині передової лінії... Російські війська досягли певних поступових успіхів, але зараз ми й далі бачимо, як Україна тримає позицію. Тому будьмо зосередженими на підтримці України й на тому, щоб РФ не могла захопити більше території. І тоді, сподіваюся, у майбутньому ми побачимо, що Україна поверне свої землі", – додав Райдер.
Контекст:
20 жовтня 2023 року президент США Джо Байден подав запит у Конгрес на додаткове фінансування на суму приблизно $106 млрд. Воно, зокрема, передбачало допомогу Україні ($61,4 млрд, найбільший пакет) та Ізраїлю ($14,3 млрд), а також надання коштів на безпеку південного кордону США.
Проте розгляд документа заблокували представники Республіканської партії, які наполягають на посиленні заходів контролю за міграцією на кордоні США з Мексикою. Байден назвав політичним шантажем відмову республіканців підтримати законопроєкт, зазначивши, що "ставки надто високі, а наслідки надто значні".
Кілька місяців республіканці й демократи вели переговори щодо компромісного двопартійного законопроєкту. Саботувати угоду, зокрема, закликав республіканців експрезидент Дональд Трамп. Він вважає, що США потрібен окремий законопроєкт про кордони й імміграцію, який не має бути прив'язаним до іноземної допомоги в жодному вигляді. Байден розкритикував Трампа, заявивши, що той погрожував республіканцям і намагався їх залякати.
Після провалу кількох варіантів угоди 13 лютого 2024 року Сенат США підтримав пакетний законопроєкт, що передбачає допомогу Україні, Ізраїлю й Тайваню, але без угоди про міграційну реформу та безпеку кордону. Його має затвердити Палата представників.
Спікер Палати представників США Майк Джонсон розкритикував законопроєкт через те, що він не регулює питання безпеки кордонів США. 13 березня Джонсон заявив, що Палата представників підготує свій законопроєкт щодо допомоги для України. Імовірно, він передбачатиме підтримку України у вигляді кредитів або лендлізу.
У Білому домі закликали Джонсона поставити на голосування законопроєкт щодо допомоги Україні на понад $60 млрд, за який Сенат уже проголосував у лютому.