Patriot, ATACMS, F-16, артилерія. Зеленський розповів, про які потреби України говорив представнику влади США
У зверненні за підсумками 18 березня президент України Володимир Зеленський розповів про зустріч у Києві з американським сенатором від Республіканської партії США Ліндсі Гремом. Стенограму опублікувала пресслужба глави держави.
"Ми говорили, зокрема, про те, як важливо, щоб свобода й демократія виграли зараз, у цій війні, і тут, в Україні, бо інакше російська агресія і хаос будуть розповзатися світом. Я поінформував сенатора про ситуацію на полі бою, про основні потреби наших сил оборони. Цілком очевидні потреби. [Системи ППО] Patriot, [ракети] ATACMS, [винищувачі] F-16 і, звичайно, артилерія", – сказав Зеленський.
Він зазначив, що обговорював із Гремом подальшу взаємодію й підтримку України.
"Усі наші дії повинні бути далекоглядними, далекобійними, саме такими ефективними, які дадуть змогу всім вільним націям і надалі жити у свободі й безпеці. Я вдячний кожному у Сполучених Штатах, хто відчуває так само, як і ми, що свобода завжди має перемагати", – підкреслив президент України.
За словами Зеленського, він цього дня поспілкувався також із новообраним президентом Індонезії і запросив представника його країни на перший інавгураційний Глобальний саміт миру, підготовка до якого триває.
"Також хочу сьогодні подякувати керівництву Євросоюзу й усім державам-членам за створення нового Фонду допомоги Україні в межах Європейського фонду миру. Обсяг – €5 млрд, які підуть на підтримку наших оборонних дій цього року. Очікуємо також, що цей фонд стане складовою загальної безпекової угоди між Україною і Євросоюзом", – сказав президент України.
Контекст:
25 лютого Зеленський говорив, що Україна не має альтернативи військовій допомозі США для протистояння російській агресії. "$1,5 млрд коштує система Patriot, […] але ви її не купите без США", – наводив він приклад.
Також США передавали Україні ракети ATACMS і артилерійські снаряди.
Надати Україні F-16 після завершення українцями навчання обіцяли Нідерланди, Данія, Норвегія, а також Бельгія (із 2025 року). Планували, що перші винищувачі Повітряним силам ЗСУ передадуть навесні 2024 року. Відомо, що українські пілоти в межах навчання на F-16 уже літають на них з інструкторами. У ПС ЗСУ казали, що для передання Україні винищувачів поки не зовсім готові пілоти, інфраструктура, інженери "та інші чинники, про які менше говорять".