Зеленський зустрівся в Києві із сенатором США Гремом і пояснив йому критичну важливість підтримки України

Грем представляє Республіканську партію США
Фото: president.gov.ua

18 березня президент України Володимир Зеленський зустрівся з американським сенатором від Республіканської партії США Ліндсі Гремом, який прибув із візитом у Київ. Про це проінформувала пресслужба глави держави.

Президент України наголосив, що черговий візит сенатора Грема свідчить про незмінну потужну підтримку нашої держави з боку Сполучених Штатів у боротьбі з російською агресією і подякував владі США й американському народу за оборонну, фінансову й економічну допомогу Україні, повідомили в ОП.

"Наша боротьба за незалежність і територіальну цілісність триває. Стала підтримка України з боку міжнародних партнерів, особливо Сполучених Штатів, зараз як ніколи важлива для реалізації планів із деокупації наших територій і захисту людей. Ми розраховуємо на збереження та посилення такої підтримки. [...] Для нас критично важливо, щоб Конгрес уже невдовзі завершив усі необхідні процедури й ухвалив остаточне рішення про виділення Україні макрофінансової допомоги, яка зміцнить українську економіку та наші Збройні сили", – заявив Зеленський.

Його пресслужба зазначила, що президент і сенатор обговорювали ситуацію на полі бою в Україні, а також першочергові потреби ЗСУ.

"Президент акцентував на критично важливому значенні подальшого надання партнерами військово-технічної допомоги, зокрема систем ППО і ракет до них. Окрему увагу було приділено темі євроатлантичної інтеграції нашої держави. [...] Відбувся змістовний обмін думками щодо подальшого посилення санкційного тиску на державу-агресора та вагомої ролі Конгресу в цьому питанні. Зокрема, було наголошено на важливості завершення формування Конгресом правової рамки для використання заморожених російських активів для нагальних потреб України", – розповіли в ОП.

Контекст:

20 жовтня 2023 року президент США Джо Байден подав запит до Конгресу на додаткове фінансування на суму приблизно $106 млрд. Воно, зокрема, передбачало допомогу Україні ($61,4 млрд, найбільший пакет) та Ізраїлю ($14,3 млрд), а також надання коштів на безпеку південного кордону США.

Проте розгляд документа заблокували представники Республіканської партії, які наполягають на посиленні заходів контролю за міграцією на кордоні США з Мексикою. Байден назвав політичним шантажем відмову республіканців підтримати законопроєкт, зазначивши, що "ставки надто високі, а наслідки надто значні".

Кілька місяців республіканці й демократи вели переговори щодо компромісного двопартійного законопроєкту. Саботувати угоду, зокрема, закликав республіканців експрезидент Дональд Трамп. Він вважає, що США потрібен окремий законопроєкт про кордони й імміграцію, який не має бути прив'язаним до іноземної допомоги в жодному вигляді. Байден розкритикував Трампа, заявивши, що той погрожував республіканцям і намагався їх залякати.

Після провалу кількох варіантів угоди 13 лютого 2024 року Сенат США підтримав пакетний законопроєкт, який містить допомогу Україні, Ізраїлю і Тайваню, але без угоди про міграційну реформу і безпеку кордону. Його має затвердити Палата представників.

Її спікер Майк Джонсон заявив 13 березня, що Палата представників США підготує свій законопроєкт із допомогою Україні, який суттєво відрізнятиметься від ухваленого Сенатом, написав The Hill. За словами сенаторів, які були на щорічній виїзній нараді республіканців верхньої палати Конгресу, Джонсон сказав їм, що проєкт Палати представників може пропонувати підтримку України у вигляді кредиту або лендлізу.

У Білому домі закликали Джонсона поставити на голосування законопроєкт із допомогою Україні на суму понад $60 млрд, уже проголосований Сенатом у лютому.