"Питання номер один – ППО". Зеленський зустрівся з двопартійною делегацією Конгресу США
Президент України Володимир Зеленський на зустрічі з конгресменами США в Києві 22 квітня заявив, що найважливішою у військовій допомозі для України зараз є ППО. Про це повідомила пресслужба глави держави, відео зустрічі опубліковано в Telegram президента.
Під час розмови Зеленський повідомив конгресменів про чергову атаку окупантів на Харків.
"Поцілили в телевежу, знищили фактично, і вони це роблять щодня. Б'ють по тих територіях, які поблизу лінії фронту, поблизу кордонів, намагаючись змусити людей покинути їх. Харків стоїть, але це дуже складно для них. Тому ми говоримо, що ППО – це позиція номер один", – сказав Зеленський.
Він додав, що Україна потребує також "дуже конкретних озброєнь для того, щоб можна було допомогти військовим захистити цивільних": далекобійної зброї й артилерійських снарядів.
Зеленський зустрівся з конгресменами одразу після телефонної розмови з президентом США Джо Байденом.
"Говорили про те, як ми можемо якнайшвидше після ухвалення рішення отримати пакети військової допомоги й надати їх нашим воїнам на фронті. Він почув про існуючий дефіцит, і ми розуміємо, що найважливішим, першим пакетом є пакет ППО", – сказав Зеленський.
Окрім того, президент обговорив з американськими конгресменами макрофінансову підтримку України, потребу в засобах РЕБ, БПЛА, бойової авіації й підтримку розвитку української оборонної промисловості.
"Також поспілкувалися про конфіскацію заморожених активів російських терористів, підтримку України на шляху до НАТО, безпекові гарантії, українську формулу миру й участь США у першому інавгураційному саміті миру", – написав він у Telegram.
Конгресмени зі свого боку запевнили, що "й далі стоятимуть з народом України в цій боротьбі проти російської агресії за ідеали миру, добра й демократії", зазначили в Офісі президента.
Вони також заявили, що затримка із затвердженням допомоги Україні не пов'язана зі зменшенням її рівня, пише "Європейська правда".
Член комітету із закордонних справ Палати представників США, республіканець Том Кейн наголосив, що нинішня версія пакету законопроєктів про додаткове фінансування іноземної допомоги, зокрема України, містить низку покращень порівняно із сенатською версією. Політик згадав положення про REPO, яке дасть змогу конфіскувати заморожені активи Росії у США.
"Усі ці речі, усі ці зусилля потребували часу, щоб об'єднатися і знайти те двопартійне рішення, яке – я сподіваюся – до кінця тижня пройде через Сенат США, а потім після підпису [президента] набуде чинності як закон", – додав Кейн.
Демократ Білл Кітінг окремо наголосив, що в Палаті представників "завжди була велика підтримка" допомоги Україні.
"Ви, напевно, помітили, що в Конгресі США все відбувається не дуже швидко в наші дні. І це прикро. Але двопартійний дух, який є у нас тут, – показник, що ми можемо виконати роботу", – зазначив він.
Контекст:
Законопроєкт HR 8035, що передбачає допомогу Україні на загальну суму $60,84 млрд, із яких $23,2 млрд спрямують на поповнення американських озброєнь і запасів замість наданих Україні, 20 квітня підтримало 311 конгресменів (210 демократів і 101 республіканець). Байден закликав Сенат США швидко передати йому на підпис документ, щоб він набув чинності.
Лідер більшості в Сенаті (Демократична партія) Чак Шумер повідомив, що пакет законопроєктів щодо іноземної допомоги, зокрема Україні, верхня палата Конгресу США розгляне 23 квітня.
Україна 2023 року отримала далекобійні ракети від Великобританії та Франції – Storm Shadow і SCALP, а також від США – ATACMS (за даними ЗМІ – радіусом дії 160 км). Українська влада також давно веде переговори із союзниками щодо передання американських ATACMS дальністю до 300 км і німецьких TAURUS (до 500 км), але поки Україна не отримала їх.