По ЗАЕС знову вдарив дрон. Представників МАГАТЕ не пустили до місця прильоту

МАГАТЕ повідомило про черговий інцидент з ударом безпілотника по ЗАЕС
Фото: EPA

Навчальний центр Запорізької атомної електростанції 18 квітня вкотре атакували безпілотником. Про це заявив генеральний директор Міжнародного агентства з атомної енергії Рафаель Гроссі, якого цитує офіційний сайт МАГАТЕ.

"Це третій зареєстрований напад на тренувальний центр протягом останнього часу після двох таких інцидентів минулого тижня. На ЗАЕС повідомили команді МАГАТЕ, яка перебувала на об'єкті, що сьогоднішній дрон "нейтралізовано", не уточнивши подробиць", – повідомив Гроссі.

Зазначають, що місія МАГАТЕ на ЗАЕС почула вибух 18 квітня о 10.35 (за українським часом). Як вказали в агентстві, представникам місії відмовили в доступі до навчального центру неподалік периметра майданчика ЗАЕС для оцінювання інциденту.

"Поки удари дронів не поставили під загрозу ядерну безпеку об'єкта. Але, як я сказав Раді Безпеки ООН кілька днів тому, ці безрозсудні напади мають негайно припинити", – заявив Гроссі.

7-го й 9 квітня МАГАТЕ заявляло про дві попередні атаки ЗАЕС безпілотниками. Зокрема, 7 квітня місія агентства повідомила з посиланням на персонал окупованої станції про вибух дрона на ЗАЕС. Цього дня було зафіксовано щонайменше три прямі влучання в основні конструкції захисної оболонки реактора, заявляли в МАГАТЕ. За словами співробітників агентства, завдані пошкодження не поставили під загрозу ядерну безпеку, проте "це був серйозний інцидент, який потенційно міг підірвати цілісність захисної оболонки реактора". МАГАТЕ не вказало, кому належали безпілотники.

У Головному управлінні розвідки Міноборони України заявили, що українська сторона не причетна до цього випадку й будь-яких ще збройних провокацій на ЗАЕС, а Росія постійно здійснює там "імітаційні удари". Генштаб ЗСУ 14 квітня попередив, що РФ готує нові провокації на ЗАЕС під чужим прапором.

Контекст:

ЗАЕС опинилася під окупацією російських військових на початку березня 2022 року й відтоді працює під їхнім контролем. Станцію кілька разів повністю від'єднували від мережі. Із вересня 2022 року на станції перебуває місія МАГАТЕ. Україна наполягає на виведенні російських окупантів зі станції. Президент України Володимир Зеленський заявляв, що поки на ЗАЕС перебувають російські солдати, "світ залишається на межі радіаційної катастрофи".

У січні 2024 року в МАГАТЕ повідомляли, що росіяни знову замінували периметр Запорізької АЕС.

Керівник "Енергоатому" Петро Котін зазначав, що "намагання загарбників почергово переводити енергоблоки ЗАЕС зі стану "холодний зупин" у "гарячий" ще більше розхитують ситуацію" з безпекою станції.

Гроссі 7 лютого вже вчетверте відвідав тимчасово окуповану РФ Запорізьку АЕС. Перед візитом на ЗАЕС Гроссі 6 лютого провів у Києві зустріч із міністром енергетики України Германом Галущенком, на якій розповів, що на ЗАЕС спливає термін експлуатації ядерного палива в реакторах, а сама ситуація на станції "крихка". Зокрема, Гроссі зазначив, що ще однією проблемою на ЗАЕС є скорочення персоналу станції майже наполовину.

Згідно з інформацією МАГАТЕ, із 1 лютого російське окупаційне керівництво ЗАЕС заборонило доступ до станції працівникам, які не набули громадянства РФ і не уклали договору з "Росатомом".

12 квітня ЗМІ написали, що президент країни-агресора РФ Володимир Путін повідомив Гроссі про план перезапустити ЗАЕС, що значно підвищує ризики інциденту на найбільшій АЕС Європи.

Усі шість реакторів тимчасово окупованої Запорізької АЕС уперше з кінця 2022 року переведено загарбниками у стан "холодного зупину", повідомив Гроссі 13 квітня.