Розмови Китаю про мир в Україні "не мають сенсу" – Блінкен
У США "серйозно занепокоєні" підтримкою Китаєм оборонно-промислового комплексу країни-агресора РФ, і розмови КНР про мир в Україні "не мають сенсу". Про це 27 вересня заявив державний секретар Штатів Ентоні Блінкен, повідомляє Reuters.
Зазначено, що таку заяву Блінкен зробив після зустрічі з міністром закордонних справ Китаю Ваном І на полях Генеральної Асамблеї ООН.
Американський дипломат розповів, що приблизно 70% верстатів і 90% мікроелектроніки, які імпортує Росія, надходять до неї з Китаю та Гонконгу, і це, за словами Блінкена, матеріально допомагає Кремлю виробляти ракети, бронетехніку й боєприпаси, потрібні для продовження її війни.
Тому держсекретар сказав, що заяви Пекіна про прагнення припинення конфлікту, коли він водночас дозволяє китайським компаніям здійснювати дії, які фактично допомагають нелегітимному президенту РФ Володимирові Путіну продовжувати агресію, не мають сенсу.
Як зазначає Reuters, Ван І зі свого боку вкотре наголосив, що Китай виступає за врегулювання російсько-української війни через переговори, і закликав Штати "припинити поширювати наклеп", накладати "без розбору" санкції й використовувати країну "для створення і заохочення конфронтації між різними таборами".
Також Блінкен заявив, що під час розмови з китайським колегою порушив питання "небезпечних і дестабілізаційних дій" КНР у Південнокитайському морі й обговорив поліпшення комунікації між їхніми військовими. Як передає Reuters, вони також обговорили шляхи припинення потоку наркотиків у США і ризики, пов'язані зі штучним інтелектом.
Контекст:
Китай від початку нападу РФ на Україну публічно намагається дотримуватися нейтральної позиції й закликає до переговорів, але в ООН часто голосує так само, як Росія, і, за інформацією ЗМІ, може постачати їй військову техніку.
За даними США, навесні 2024 року Китай посилив підтримку РФ, надає їй розвіддані, оптику для військової техніки, ракетне пальне, верстати для виробництва танків та інші товари. Блінкен заявляв, що КНР є головним постачальником військових верстатів і з'єднань, які використовують у виробництві боєприпасів і ракетного пального в Росії.
25 вересня агентство Reuters повідомило, що Росія запустила в Китаї виробництво дронів-камікадзе, які здатні пролітати 2 тис. км для ударів по Україні.