Світан: Путіну знесуть голову, якщо в нього виникне думка використати ядерну зброю G

Світан пояснив, чому Путіну не дадуть застосувати ядерну зброю
Фото: EPA (ілюстративне)

Нелегітимний президент країни-агресора Росії не наважиться застосувати ядерну зброю, якою погрожує. Про це заявив український воєнний експерт, полковник запасу Роман Світан в інтерв'ю головній редакторці видання "ГОРДОН" Олесі Бацман.

"Звісно, може. Питання, чи буде. Ось тут 99% те, що не буде... Він під сильним тиском держав ядерного пулу. Десь до десятка держав у нас має свою ядерну зброю – Росія, Північна Корея, Китай, Індія, Пакистан, під питанням Ізраїль з Іраном, Великобританія, Франція та США. Ще російська ядерна зброя розташована під питанням у Білорусі, і американська розташована в Туреччині, Німеччині, Італії, Бельгії, Нідерландах за програмою ядерного обміну", – розповів експерт.

Цей пул ядерних держав має свій ядерний статус для певних економічних геополітичних впливів, пояснив Світан. Він наголосив, що силу їм дає не саме володіння ядерною зброєю, а те, що її немає в інших країнах. І всі бояться, що якщо буде зроблено такий крок, як запуск навіть неядерної міжконтинентальної ракети, то країни, які не мають ядерної зброї, але які можуть її зробити, підуть на це. За словами Світана, це приблизно три-чотири десятки країн. Вони можуть виготовити ядерну зброю приблизно за два роки.

"Для цього [ядерного] пулу це буде дуже сильний удар. Вони практично будуть знесені з Олімпу. Звичайно, Путіну знесуть руки, ноги, голову до того, як у нього думка виникне використати ядерну зброю", – сказав він.

Контекст:

21 вересня 2022 року нелегітимний президент РФ Володимир Путін заявив про готовність застосувати ядерну зброю в разі загрози територіальній цілісності Росії. Президент України Володимир Зеленський заявив, що не вірить у те, що РФ застосує ядерну зброю.

Держсекретар США Ентоні Блінкен 25 вересня зазначив, що США попередили РФ про ймовірні "жахливі наслідки" в разі застосування ядерної зброї. The Washington Post писала тоді, що між адміністрацією президента США Джо Байдена і владою Росії відбувається листування, під час якого російську сторону попередили про наслідки в разі застосування ядерної зброї у війні проти України.

27 жовтня Путін сказав, що Росія "ніколи не говорила" про ймовірність застосування своєї ядерної зброї, а "тільки натяками відповідала".

Відтоді представники вищого керівництва РФ неодноразово поверталися до теми застосування ядерної зброї. 25 вересня 2024 року, на тлі дискусії щодо дозволу Україні завдавати ударів углиб РФ західними ракетами, Путін заявив, що розширив умови для застосування ядерної зброї. 19 листопада Путін підписав указ про введення в дію нової редакції "Основ державної політики РФ у галузі ядерного стримування", згідно з якою використання одним або кількома "потенційними противниками" нестратегічної зброї (ракет, літаків, безпілотників) проти РФ дозволяє їй здійснити ядерний удар.

У міністерстві оборони США 20 листопада заявили, що "не здивовані" посиленню такої риторики, але не бачать підготовки Кремля до реального застосування стратегічних озброєнь на українській території.