Україні потрібно більше ППО. У Білому домі закликали Джонсона терміново винести на голосування допомогу Україні

У Білому домі відреагували на масований удар Росії по українській енергетиці
Фото: EPA

Спікер Конгресу США Майк Джонсон має винести на розгляд проєкт закону про допомогу Україні, оскільки їй потрібно більше засобів протиповітряної оборони для захисту від російських ракет. Про це заявила прессекретарка Білого дому Карін Жан-П'єр на брифінгу 11 квітня, її цитує сайт Білого дому.

"Уночі Росія розпочала ще один довгий раунд повітряних атак на енергетичну мережу України, тоді як [президент країни-агресора РФ] Володимир Путін і далі намагається зламати дух українського народу й занурити його в темряву. Росія завдала удару по найбільшій електростанції в Київській області, а також  по енергооб'єктах у п'яти інших регіонах України. Як заявив останніми днями президент Зеленський, Україні потрібно більше засобів протиповітряної оборони й перехоплювачів для захисту свого народу та критичної інфраструктури від російських ракет і дронів, які постачає Іран", – сказала вона.

За словами Жан-П'єр, Палата представників, зокрема республіканці, мають вжити термінових заходів щодо ухвалення двопартійного додаткового законопроєкту про національну безпеку, щоб США могли передати Україні більше засобів ППО.

"Нам потрібен спікер [Джонсон], який винесе цей законопроєкт на обговорення, тому що ми знаємо, що матимемо переважну підтримку з боку республіканців і демократів. Отже, нам потрібно винести на обговорення цей законопроєкт, який ухвалили переважною більшістю голосів у Сенаті", – наголосила спікерка Білого дому.

За її словами, удари РФ стали "ще одним жахливим нагадуванням" про те, що потреби України є критично важливими.

У ніч на 11 квітня російські окупанти атакували Україну, випустивши ударні безпілотники, авіаційні ракети з літаків тактичної авіації, крилаті ракети з літаків Ту-95 та аеробалістичні ракети "Кинджал" із літаків МіГ-31К. Росіяни завдали ударів по об'єктах енергетики в Харківській, Львівській, Київській і Запорізькій областях. У "Центренерго" поінформували, що окупанти вночі повністю зруйнували найпотужнішу в Київській області Трипільську ТЕС, розташовану в Українці.

Контекст:

20 жовтня 2023 року президент США Джо Байден подав запит у Конгрес на додаткове фінансування на суму приблизно $106 млрд. Воно, зокрема, передбачало допомогу Україні ($61,4 млрд, найбільший пакет) та Ізраїлю ($14,3 млрд), а також надання коштів на безпеку південного кордону США.

Проте розгляд документа заблокували представники Республіканської партії, які наполягають на посиленні заходів контролю над міграцією на кордоні США з Мексикою. Байден назвав політичним шантажем відмову республіканців підтримати законопроєкт, зазначивши, що "ставки надто високі, а наслідки надто значні".

Кілька місяців республіканці й демократи вели переговори щодо компромісного двопартійного законопроєкту. Саботувати угоду, зокрема, закликав республіканців експрезидент Дональд Трамп. Він вважає, що США потрібен окремий законопроєкт про кордони й імміграцію, який не можна прив'язувати до іноземної допомоги в жодному вигляді. Байден розкритикував Трампа, заявивши, що той погрожував республіканцям і намагався їх залякати.

Після провалу кількох варіантів угоди 13 лютого 2024 року Сенат США підтримав пакетний законопроєкт, який передбачає допомогу Україні, Ізраїлю й Тайваню, але без угоди про міграційну реформу та безпеку кордону. Його має затвердити Палата представників.

Спікер Палати представників США Майк Джонсон заявив 13 березня, що палата підготує свій законопроєкт про допомогу для України, який суттєво відрізнятиметься від ухваленого Сенатом, написав The Hill. За словами сенаторів, які були на щорічній виїзній нараді республіканців верхньої палати Конгресу, Джонсон сказав їм, що проєкт Палати представників може пропонувати підтримку Україні у вигляді кредиту або лендлізу.

У Білому домі закликали Джонсона поставити на голосування законопроєкт про допомогу Україні на понад $60 млрд, за який Сенат уже проголосував у лютому.

8 квітня український президент Володимир Зеленський заявив, що якщо Конгрес США не схвалить військової допомоги Україні для протистояння повномасштабній російській агресії, то Україна може програти війну.