Ватикан пропонує своє посередництво в обміні військовополоненими і поверненні українських дітей
Святий престол стурбований гуманітарною ситуацією, яка склалася внаслідок російсько-української війни, а також питанням репатріації дітей і звільнення полонених, зокрема важкопоранених військових і цивільних. Про це заявив державний секретар Святого престолу кардинал П'єтро Паролін під час виступу на засіданні Глобального саміту миру у Швейцарії. Трансляцію вів Офіс президента України в YouTube.
За словами Пароліна, його непокоять повідомлення про недотримання Женевських конвенцій під час війни, зокрема Четвертої конвенції, яка стосується цивільних осіб.
Окрім того, є труднощі з оцінюванням становища військовополонених, які потребують невідкладної медичної допомоги. Відповідно, Паролін запропонував посередництво Святого престолу у вирішенні гуманітарних питань і постійний зв'язок між російською й українською владою.
"Потрібно якнайшвидше завершити страждання жертв і конструктивно закінчити війну. [...] Ми знову й знову закликаємо до миру в Україні та просимо докладати до цього всіх зусиль", – сказав Паролін.
Контекст:
Ватикан засуджує війну Росії проти України. Папа римський на тлі повномасштабного вторгнення РФ закликав 13 березня 2022 року припинити вбивства безневинних людей в Україні, зосередитися на діалозі й відкрити гуманітарні коридори. Упродовж року Франциск багато разів закликав зупинити вогонь. У своєму щорічному різдвяному зверненні 25 грудня папа римський також закликав негайно припинити війну в Україні.
Водночас 7 листопада він заявив, що жорстокість російських солдатів, із якою вони діють в Україні, загалом "не властива російському народові". Також він згадав російського письменника Федора Достоєвського, який, за словами понтифіка, досі "надихає християн до осмислення християнства".
Такі заяви папи обурили українців. Зокрема, амбасадорка України у США Оксана Маркарова припустила, що папа Франциск неуважно читав Достоєвського, а посол України у Ватикані Андрій Юраш написав, що накази бомбардувати Україну віддають не найманці, а щирі російські "гуманісти" – послідовники Достоєвського.
Окрім того, Ватикан уже двічі на Великдень організовував хресний хід зі спільною участю українців і росіян.