Зеленський заявив, що готовий запросити представників РФ на другий саміт миру

Зеленський припустив, що до другого саміт миру у Кремлі сидітиме інша людина
Фото: EPA

Коли буде готовий план закінчення війни, яку країна-агресор Росія розв'язала проти України, на саміт миру запросять російських представників. Про це сказав президент України Володимир Зеленський в інтерв'ю Bloomberg, опублікованому 3 липня. Відео українською мовою опублікував також YouTube-канал "Зе!Президент".

"Якщо наступний саміт миру буде по плану, який ми передбачаємо, – що буде готовий план з усіма пунктами, як ми бачимо закінчення війни, і на нашому боці буде більшість світу – то там повинні бути представники Російської Федерації", – сказав він.

На запитання, чи буде це нелегітимний президент РФ Володимир Путін, Зеленський відповів, що не впевнений, оскільки Путін боїться виїжджати з Росії, крім дружніх до нього країн.

Водночас Зеленський припустив, що до того часу в Кремлі може вже сидіти інша людина, яка, імовірно, буде представляти РФ на саміті.

Контекст:

Саміт миру у швейцарському Бюргенштоку тривав із 15-го до 16 червня. На ньому обговорювали три пункти формули миру – ядерну безпеку, продовольчу безпеку і звільнення військовополонених і дітей, яких викрала Росія. Україна наполягала, щоб країни-агресора Росії на першому саміті не було.

На саміті зареєструвалися представники 101 країни й міжнародної організації. Наприкінці саміту повідомляли, що його комюніке підтримали 80 держав і чотири організації. У МЗС України зазначали, що до комюніке планує приєднатися ще кілька країн, яких не було на заході.

Однак список країн, який опублікували після саміту, виявився меншим – у ньому не було Іраку та Йорданії. В Офісі президента України пізніше пояснили, що ці країни не відкликали своїх підписів під документом, оскільки й не підписували його – стався "технічний збій". Також не підписали комюніке, хоча були представлені на мирній конференції на різних рівнях, ще деякі держави – Бразилія, Індія, Саудівська Аравія, Мексика, Індонезія, ПАР, ОАЕ, Таїланд та інші.

Заступник глави ОП Ігор Жовква розповів в інтерв'ю, яке опублікували 21 червня, що комюніке за останні дні підтримало чотири учасники, зокрема Вселенський патріархат, Організація американських держав, Антигуа й Барбуда, а також Замбія. 22 червня Зеленський повідомив, що до комюніке приєдналися Барбадос і Маршаллові Острови, 24 червня проінформував про приєднання Малаві. 26 червня до документа приєдналася Тонга.