Банк "Альянс" систематично порушує нормативи Нацбанку, а НБУ не реагує – ЗМІ
Банк "Альянс", який фігурує у кримінальній справі НАБУ щодо розкрадання коштів "Укренерго", постійно порушує нормативи НБУ стосовно кредитних ризиків на одного контрагента. Це створює ризик банкрутства банку в разі неповернення коштів великим боржником, пише видання "Факти".
Основний норматив, який порушує банк, – це Н7, зазначає автор статті Володимир Добров. За цим правилом сума кредиту на одного позичальника не має перевищувати 25% від регулятивного капіталу. Регулятивний капітал – це кошти, що забезпечують покриття всіх ризиків банку в разі їх виникнення. Під час розрахунку нормативу Н7 враховують також обсяги виданих банківських гарантій. Журналіст підкреслює, що банк "Альянс" регулярно порушував ці вимоги.
За матеріалами НАБУ, після того, як 2022 року компанія "Юнайтед Енерджі", пов'язана із заарештованим зараз бізнесменом Ігорем Коломойським, не розрахувалася за передану енергію перед НЕК "Укренерго", банк "Альянс" відмовився виконувати свої гарантійні зобов'язання. Банкіри послалися на нібито неналежно оформлені запити від "Укренерго" й непорядність "Юнайтед Енерджі".
"Станом на 1 вересня 2021 року банк "Альянс" мав регулятивний капітал у розмірі 610 млн грн. Це означає, що гарантія за договором із "Юнайтед Енерджі" не могла перевищувати 152 млн грн (25% цього капіталу). Але, зважаючи на домовленості між компанією й банком, сума гарантії сягнула майже 1,9 млрд грн. Це у 12,5 раза більше, ніж ліміт нормативу Н7", – ідеться у статті.
Імовірні причини цього можуть бути дві: банк не показав (або некоректно показав) гарантійні зобов'язання у своїй звітності або ж формально виконував норматив Н7, обмеживши суму одного рахунку, який йому могла виставити "Укренерго". Обидва випадки свідчать про грубе порушення банком "Альянс" правил видавання гарантій і нормативів НБУ, пише автор. Відповідно до закону "Про банки й банківську діяльність", Нацбанк зобов'язаний зарахувати банк до категорії проблемних у разі систематичного подання або оприлюднення неправдивої інформації чи звітності для приховування реального фінансового стану.
"Банк "Альянс", який завідомо брав на себе більше, ніж міг подужати, ідеально підходить під це визначення", – вважає автор статті.
Окрім історії з "Укренерго", "Альянс" регулярно зловживав видаванням банківських гарантій із порушенням нормативу Н7 у минулому, пише він. Наприклад, наприкінці 2017 року "Альянс" видав гарантію ТОВ "Гідробуд Україна" на суму понад 113 млн грн для будівництва причалів у Миколаївському порту. За регулятивного капіталу 295 млн грн одна ця гарантія становила 38% капіталу, що порушувало нормативи.
Журналіст наводить ще один приклад – гарантії 2021 року, видані ТОВ "Одесагаз-постачання" для купівлі газу в "Нафтогаз Трейдинг". У судовому реєстрі є низка справ, де банк "Альянс" оскаржує свій обов'язок розраховуватися за цими гарантіями, посилаючись на пізнє доправлення пошти або неналежного отримувача вимог. За двома епізодами, зафіксованими в судовому реєстрі, зобов'язання "Альянсу" становили 291 млн грн і 118 млн грн. За регулятивного капіталу 677 млн грн станом на дату видання гарантії на 291 млн грн одна ця гарантія (42% капіталу) вже порушувала норматив.
"Практику банку "Альянс" щодо видачі невиправдано великих гарантій, які завідомо ніхто не збирався виконувати, можна назвати регулярною. А наслідки бездіяльності НБУ, який не вживає заходів щодо такого систематичного порушника, – лише більше підривають довіру до стабільності фінансового сектору. Адже виконання нормативів у цьому випадку виглядає не обов'язком банку, а добровільною опцією, за невиконання якої не настає жодного покарання", – резюмує видання.