Через інфляцію в Україні сповільнилося зростання реальних зарплат – Нацбанк
У серпні в Україні посилилася інфляція. Про це йдеться в макроекономічному й монетарному огляді, який опублікували 4 жовтня на сайті Національного банку України (НБУ).
"Фактична споживча інфляція в серпні очікувано пришвидшилася та лише незначно перевищувала траєкторію прогнозу НБУ. [...]. Одним з основних чинників її зростання було пришвидшення продовольчої інфляції внаслідок скорочення пропозиції через посуху", – зазначив регулятор.
Порівняно з липневою базова інфляція в серпні підвищилася з 5,7% до 6,5%, наголосили в НБУ, пояснивши таку динаміку "стрімким зростанням цін на оброблені продукти харчування через вторинні ефекти подорожчання сировини і зростання виробничих витрат, зокрема на енергозабезпечення і зарплати".
"За оцінками НБУ, інфляція зросла також у вересні. [...] У вересні ділові очікування надалі поліпшувалися на тлі стабільної ситуації в енергетиці, швидких жнив пізніх культур і стабільного функціонування морського коридору. У результаті економічна активність надалі пожвавлювалася у ключових секторах, зокрема у промисловості, сільському господарстві, транспорті. Водночас активність сфери послуг переважно сезонно послабилася на тлі завершення сезону відпусток", – пояснили в Нацбанку.
Також, за його даними, "брак робочої сили зумовлює високі темпи зростання номінальних зарплат, водночас через вищу інфляцію зростання реальних зарплат сповільнилося".
Контекст:
24 лютого 2022 року, коли розпочалося повномасштабне вторгнення Росії в Україну, НБУ зафіксував офіційний курс гривні на рівні 29,25 грн/$ і в липні того самого року знизив курс до майже 36,57 грн/$.
Із 3 жовтня 2023 року Нацбанк запровадив режим "керованої гнучкості" обмінного курсу.
22 липня НБУ опустив офіційний курс гривні до нового історичного мінімуму – 41,4912 грн/$.
На 7 жовтня Нацбанк установив курс у 41,1859 грн/$.