Через price cap Україна може зіткнутися з проблемами імпорту електроенергії з ЄС узимку – DiXi Group
Імпорт електроенергії з Європейського союзу може стати проблематичним для України взимку через низку чинників, заявила в ефірі телеканала "Прямий" президентка аналітичного центру DiXi Group Олена Павленко, коментуючи поточну ситуацію на енергетичному ринку.
За словами експертки, Україна зараз імпортує електроенергію не лише для аварійних потреб, але й для покриття постійних дефіцитів. Павленко прогнозує, що взимку ситуація може бути схожою.
"Зараз ситуація така, що вона вже не просто аварійна, а ми фактично імпортуємо для наших постійних потреб, щоб закривати оці дефіцити, які в нас є. Узимку це теж буде – я думаю, дуже схожий сценарій", – зазначила вона.
Експертка виділила дві основні проблеми, з якими може зіткнутися Україна. Перша – це доступність електроенергії у країнах ЄС узимку, що залежатиме від температурних умов. Друга – висока вартість імпортованої електроенергії.
"Є маленька проблема. Вона полягає в тому, що наскільки потрібна буде ця електроенергія в самих країнах ЄС, скільки готові будуть нам продавати взимку – це теж питання температури, зимової температури в Євросоюзі. Друге – це ціни, тому що ми маємо купувати електроенергію за європейськими цінами, вони високі", – пояснила Павленко.
Вона також звернула увагу на потребу врегулювання системних питань на українському енергетичному ринку, зокрема проблем із боргами і price cap – граничними цінами на електроенергію.
"Це системне питання. Це питання до того, яким чином нам вирішувати проблеми на ринку з боргами, із price cap так званими, це верхня межа ціни на електроенергію", – додала експертка.
Однак вона наголосила на потребі довгострокового планування для вирішення фінансових зобов'язань.
"Усі розуміють, що ми в умовах війни. І коли ви спілкуєтеся з тим самим ENTSO-E, з європейськими операторами, вони відкриті до обговорення, вони відкриті до переговорів, усі все розуміють, але в майбутньому нам усе одно будуть виставляти рахунки, і ми маємо їх оплачувати", – підсумувала Павленко.