Росія створює перешкоди для руху українських кораблів, світ має зробити так само – ЗМІ
"Із січня українська сторона фіксує випадки штучних затримок, які російські інспектори створюють кораблям при проходженні Босфору. За добу інспекцію проходить лише два-три судна замість запланованих 10. Приблизно 120 суден очікують на проходження Босфору протягом трьох – п'яти тижнів. За оцінками міністра інфраструктури Олександра Кубракова та міністра закордонних справ Дмитра Кулеби, загалом за останні три місяці світ недоотримав 10 млн тонн українського зерна", – пише видання.
Як заявили Кулеба й Кубраков, затримки кораблів створюють представники РФ: вони свідомо уповільнюють строки інспекцій, регулярно вимагають нерегламентованої документації й навіть відмовляються працювати в робочий час. Водночас Росія не має жодних обмежень, і її кораблі вільно пересуваються Чорним морем, наголошує видання. Саме тому, переконаний автор, факти затримки суден можуть стати правильним поштовхом для перегляду "зернової ініціативи" у глобальнішому масштабі.
"В України назбиралося достатньо аргументів, щоб апелювати до міжнародної спільноти із закликом розширити ініціативу. Причому необов'язково апелюючи до доброї волі РФ: Київ може домагатися й дзеркальної заборони на курсування суден у напрямку російських чорноморських портів і звідти", – зазначає журналіст. Як приклад він наводить прецедент морської блокади, охопленої війною Югославії на початку 90-х років ХХ ст. Тоді було залучено кілька десятків одиниць флоту й авіації, але блокаду в підсумку подолали.
"Із Чорним морем, з огляду на його географічне положення, технічно все навіть простіше. Адже із зовнішнім океаном воно сполучається через два вузькі горла – протоки Босфор і Дарданелли, які контролюються країною – членом НАТО. Тому питання може стояти так: або нульовий транзит для російських вантажів через ці протоки, або повернення в Чорному морі до статус-кво 2021 року, тобто до вільного та безпечного пересування всіх суден, з будь-яких пунктів відправлення під будь-яким прапором", – резюмує Январьов.
Контекст:
Коли Туреччина закрила протоку Босфор для військових кораблів через війну в Україні, Росія почала використовувати допоміжні й торговельні судна для перевезення військових вантажів через протоки. Про це заявило видання Naval News, посилаючись на дані учасників групи Bosphorus Observer та експерта з оборони Йорука Ішика.
Українська влада неодноразово заявляла про саботаж Росією роботи "зернового коридору". Міністерство розвитку громад, територій та інфраструктури України й Міністерство закордонних справ України 15 лютого 2023 року заявили, що представники РФ у складі інспекційних груп у спільному координаційному центрі в Стамбулі вже кілька місяців поспіль системно затримують огляд суден, які прямують через протоку Босфор в українські порти або з них. Через це в Босфорі утворилася черга з більш ніж 140 суден, більшість яких чекають там понад місяць.