"Укрзалізниця" має дотримуватися принципу "клієнт платить лише за послуги, які споживає" – GMK Center
Державний монополіст "Укрзалізниця" знову розглядає можливість збільшення вартості залізничних вантажоперевезень через так звану уніфікацію (гармонізацію) тарифів. У Кабміні погоджують проєкт документа, який передбачає збільшення вартості перевезень будматеріалів на 52%, руди і вугілля – на 7%, а повернення порожніх вагонів – на 67%. Проте така "зрівнялівка" не відповідає принципам європейського тарифоутворення, зазначає GMK Center.
"Уніфікація" тарифів на вантажоперевезення "Укрзалізниці" передбачає встановлення однакових тарифів для всіх видів вантажів, незалежно від технології та вартості перевезення. Такий підхід не має економічного обґрунтування, оскільки в кожної послуги є своя собівартість, і вона не може бути однаковою для всіх. Порівняння двох наймасовіших вантажів – руди й зерна – демонструє це наочно. Для перевезення руди потрібно набагато менше інфраструктури "Укрзалізниці", ніж для зернових у збірних поїздах. За оцінкою Федерації роботодавців транспорту України, для забезпечення вивезення руди потрібно у 22 рази менше залізничних станцій і в п'ять разів менше протяжності шляхів, а для вивезення зерна потрібна робота 20 сортувальних станцій із сотнями маневрових локомотивів, тоді як для перевезення руди сортувальні станції не потрібні зовсім, зазначають аналітики видання.
Тому є сенс розділити комплексну послугу перевезення на окремі послуги, наприклад, формування поїзда на станції навантаження, використання малодіяльної інфраструктури, перевезення локомотивом залежно від ваги поїзда. Витрати на перевезення 1 тонни вантажу в поїзді, де окремий локомотив тягне один вагон, будуть значно відрізнятися від перевезення в поїзді, де локомотив тягне 50 вагонів, зазначають експерти.
"Укрзалізниця" постійно апелює до "ринкових умов". Отже, вона має працювати, виходячи з економічно виправданих витрат на надання послуг. Тому що на ринку транспортних послуг клієнти платять економічно обґрунтовану ціну саме за ту послугу, яку вони споживають. На ринку транспортних послуг клієнти не субсидують перевезення інших вантажів. Саме це є базовим принципом тарифоутворення в Європейському союзі", – наголошують у GMK Center.
Замість підвищення тарифів і збільшення навантаження на бізнес експерти радять "Укрзалізниці" розв'язати накопичені проблеми: операційну неефективність, корупцію під час закупівель, крос-субсидування збиткових пасажирських перевезень, а також велику збиткову малодіяльну інфраструктуру.
"На думку бізнесу, комплексна реформа тарифів на вантажоперевезення має передбачати виключення з тарифу субсидування збиткових пасажирських перевезень, усунення прив'язки до виду вантажу, з реалізацією принципу – споживач платить за ті послуги, які споживає. Бізнес має право голосу, бо внаслідок "гармонізації" витрати вантажовідправників можуть зрости ще на 10–15%, на додачу до рекордного підвищення тарифів у червні 2022 року. Сьогодні ж вантажні тарифи "Укрзалізниці", перераховані в доларах, уже на 25–60% перевищують рівень 2019–2021 років", – резюмують у GMK Center.