Менеджмент "Укрзалізниці" потрібно змінити, там лишилася тільки корупція – ексміністр
Колишній міністр інфраструктури України, а зараз – військовий Володимир Омелян розкритикував керівництво "Укрзалізниці" через заяви щодо потреби підвищення тарифів на вантажні перевезення. Він закликав компанію зосередитися на підвищенні ефективності роботи замість того, щоб "черговий раз проїдати гроші, отримані від підвищення тарифів". Про це він заявив у коментарі агентству "РБК-Україна".
"Я взагалі не бачу роботи компанії по співпраці з нашими союзниками. На моє глибоке переконання, за ці 2,5 роки війни ми вже мали збудувати мінімум одну-дві євроколії, які сполучають Україну з ЄС, щоб значно полегшити експорт наших товарів та імпорт необхідної критичної продукції в Україну. Ця робота не велася, вона не ведеться", – підкреслив ексміністр.
Він додав, що "Укрзалізниця" має можливість під "суперпільгові" кредити та грантові гроші залучити сотні мільйонів або навіть мільярди в розвиток залізничної мережі коштом Європейського союзу.
"Ми не зробили нічого. Ми знову тупо перекладаємо неефективність роботи керівництва компанії на бізнес, який має це все оплатити з власної кишені", – обурився Омелян.
Колишній міністр зазначив, що "Укрзалізниця" й далі діє за старими схемами, відмовляючись від конструктивного діалогу з бізнесом. Він нагадав, що бізнес в Україні також стикається з викликами війни та проблемами з логістикою, але компанія не враховує цього у своїх діях.
"Укрзалізниця" в контексті вантажних перевезень займається тим самим, чим займалася завжди. "У нас проблеми, нам треба підняти тарифи, і все буде добре". Підвищення тарифів проїли, нічого не інвестували, нічого не покращилося – давайте знову піднімемо тарифи", – заявив він.
Омелян наголосив на потребі оновлення складу наглядової ради "Укрзалізниці", яку він назвав "меганеефективною", і менеджменту компанії після того, як посаду керівника компанії покинув Олександр Камишін.
"Потрібне оновлення менеджменту "Укрзалізниці", бо після відходу Камишіна там узагалі немає з ким про що говорити. Там тільки корупція. І після цього зможемо вибудовувати якийсь нормальний діалог із бізнесом і шукати спільні рішення. Я переконаний, що навіть у цій надскладній воєнній ситуації ми можемо вийти на нормальний діалог, щоб усі були задоволені в рамках можливих ресурсів, які на це виділяються", – резюмував колишній міністр інфраструктури.