Австрія проти передання доходу від активів РФ на зброю для України – канцлер

Негаммер: Ми як нейтральна держава хочемо бути впевнені, що гроші не спрямують на зброю і боєприпаси
Фото: ЕРА

Австрія не підтримає пропозиції Єврокомісії передати прибутки від заморожених російських активів на закупівлю зброї для української армії. Про це канцлер Карл Негаммер заявив 21 березня у Брюсселі на брифінгу, який транслювали на сайті ЄС.

За його словами, відсотки від заблокованих на Заході коштів країни-агресора мають спрямувати не на військову допомогу, а лише на фінансування відновлення руйнувань від вторгнення РФ.

"Ми як нейтральна держава хочемо бути впевнені, що гроші, які ми дозволяємо використати [для підтримки України], не спрямують на зброю і боєприпаси", – сказав глава австрійського уряду.

Він зазначив, що таке використання активів РФ передбачали спочатку.

"Обговорювали, що кошти інвестують у відновлення України. Я вважаю цю пропозицію розумною", – підсумував Негаммер, додавши, що обговорення проєкту триває.

Сьогодні ж Угорщина виступила проти передання Україні прибутків від заморожених російських активів у ЄС. Про це з посиланням на джерело 20 березня повідомило DW. За даними співрозмовника видання, через позицію Угорщини пропозиції Єврокомісії щодо конфіскації доходів від російських активів, найімовірніше, не схвалять на саміті лідерів ЄС, який відбувається у Брюсселі.

Канцлер Німеччини Олаф Шольц 21 березня заявив у Брюсселі, що згоден із пропозицією Єврокомісії про спрямування 90% прибутку від заморожених у ЄС російських грошей на військову допомогу Україні через Європейський фонд миру (EPF). Він зазначив, що ці кошти "насамперед треба використовувати для закупівлі тієї зброї та боєприпасів, які необхідні Україні для самооборони".

Контекст:

У лютому 2023 року ЄС схвалив створення спеціальної робочої групи щодо використання заарештованих чи заморожених російських активів для підтримки відновлення України.

30 червня агентство Bloomberg написало, що лідери держав – членів ЄС погодили план використання заморожених активів Центробанку Росії на користь України. Зокрема, країни ЄС розглядають імовірність запровадження податку на прибуток, одержаний від активів російського Центрального банку, щоб потім ці кошти спрямувати на допомогу у відновленні України.

21 вересня міністерка фінансів Сполучених Штатів Джанет Єллен заявила, що США погоджуються із планом ЄС віддавати Україні дохід із заморожених коштів росіян.

США знайшли спосіб конфіскації активів РФ для України, питання можуть розглянути 24 лютого 2024 року на саміті G7, написала у грудні 2023 року Financial Times.

Президент України Володимир Зеленський 6 січня 2024 року закликав країни Заходу передати Україні заморожені активи країни-агресора РФ. За його словами, це "історична можливість змусити державу-терориста заплатити за свій терор".

Високий представник Європейського союзу з питань закордонних справ і політики безпеки Жозеп Боррель 20 березня запропонував країнам – членам ЄС передати Україні майже всі доходи із заморожених російських активів. Його пропозиція передбачає, що 90% грошей виділять через Європейський фонд миру, а ще 10% – через бюджет ЄС.