Аслунд: Автор книги "Американська клептократія" зазначає, що Коломойський був головним спонсором Зеленського. Це пояснює, чому досі немає кримінальної справи
"Усім відомо, що іноземні клептократи купують нерухомість у Нью-Йорку, Маямі та Каліфорнії, тому Коломойський скупив центр депресивного Клівленда, штат Огайо. Але він зробив це через американського партнера, який, здавалося, був янголом порятунку, хоча він ним не був. Через іншого американського партнера Коломойський скупив половину американської феросплавної промисловості на депресивному Середньому Заході через хмару анонімних офшорних компаній, дюжину яких створили у Делавері", – зазначив Аслунд.
Він наголосив, що більша частина його грошей надійшла з депозитів у найбільшому на той час приватному банку України, "ПриватБанку", співвласником якого був Коломойський.
"Коли український уряд націоналізував його у грудні 2016 року через наявне шахрайство, з'ясували, що власники вивели з нього $5,5 млрд, більшу частину яких переказали до США через анонімні компанії у Делавері. Мішель зазначає, що Коломойський був головним спонсором нинішнього президента України Володимира Зеленського, що може зумовлювати те, що досі український уряд не порушив кримінальну справу проти Коломойського", – написав економіст.
Аслунд додав, що втрати, які Теодоро Нгема і Коломойський зазнали через переслідування в США, не позбавили їх "виняткового багатства".
Контекст:
Коломойський входить до рейтингу 100 найбагатших людей України журналу "Forbes Україна", оприлюдненого у травні. Активи бізнесмена оцінили в $1,8 млрд, він посідає четверте місце у списку.
Коломойський, а також Геннадій Боголюбов були власниками "ПриватБанку" – найбільшого комерційного банку в Україні, який було націоналізовано у грудні 2016 року. Україна докапіталізувала банк на 155 млрд грн і з 2017 року судиться з колишніми власниками "ПриватБанку", які оскаржують його націоналізацію. 2019 року суд визнав її незаконною. НБУ це рішення оскаржив. Судові розгляди тривають.
У грудні 2017 року "ПриватБанк" подав до суду на своїх колишніх власників. Позивачі стверджували, що бізнесмени вивели з банку приблизно $2 млрд, провівши низку незаконних операцій.
19 грудня Лондонський суд видав наказ про всесвітній арешт активів Коломойського та Боголюбова і шести компаній, які їм, імовірно, належать або є під їхнім контролем.
Наприкінці 2019 року "ПриватБанк" ініціював судове провадження в Ізраїлі. Сума позову становить $600 млн. На початку 2020 року фінустанова подала до Окружного суду міста Лімасол (Кіпр) позов до колишніх власників на $5,5 млрд.
У липні 2021 року газета Kyiv Post повідомила, що поліція Ізраїлю розпочала розслідування справи про шахрайство, в якій нібито фігурує Коломойський.
Держсекретар США Ентоні Блінкен 5 березня 2021 року оголосив про санкції Сполучених Штатів проти Коломойського "у зв'язку з його причетністю до великої корупції". Коломойському, його дружині та дітям заборонено в'їзд до США.
Міністерство юстиції США у серпні 2020 року подало проти Коломойського та іншого українського бізнесмена Боголюбова два цивільні позови, в яких обвинуватило бізнесменів у відмиванні коштів "ПриватБанку". Мін'юст вимагає конфіскації об'єктів нерухомості, які вони придбали на території Сполучених Штатів. Оцінна вартість нерухомості, яку хочуть конфіскувати, – приблизно $70 млн.
До кінця року мін'юст США подав ще один цивільний позов до бізнесменів. У ньому стверджують, що комерційну нерухомість у Клівленді (штат Огайо) "було придбано з використанням коштів, незаконно привласнених у "ПриватБанку" в Україні за допомогою багатомільярдної доларової кредитної схеми".
Коломойський заперечував обвинувачення мін'юсту США у відмиванні грошей "ПриватБанку". "Всі інвестиції у США було зроблено із власних коштів, отриманих у 2007–2008 роках за угодою з компанією "Євраз", та з доходів інших бізнесів, які зберігали у "ПриватБанку", – говорив бізнесмен.