Блінкен зустрівся із Зеленським на прохання Байдена. Держсекретар США назвав три причини візиту до України
Про це Блінкен розповів 19 січня під час зустрічі із президентом України Володимиром Зеленським.
Відеофрагменти перемовин опубліковано в YouTube "24 каналу".
"Для нас дуже важливий ваш візит, особисто ваш візит. Це ще раз підкреслює потужну підтримку нашої незалежності, суверенітету країни з боку Сполучених Штатів Америки", – сказав Зеленський.
Блінкен зазначив, що його візит до України пов'язаний із проханням Байдена.
"Він попросив мене приїхати із трьох причин: ще раз підтвердити... підтримку США України... Байден попросив мене наголосити на нашій прихильності до територіальної цілісності, суверенітету й незалежності України... Президент хотів, щоб я приїхав і безпосередньо з вами та колегами обговорив підсумки тижня інтенсивної дипломатії, яку ми завершили разом із Росією минулого тижня, а також проконсультуватися щодо наступних кроків, що передбачає зустріч у п'ятницю з міністром закордонних справ Росії [Сергієм] Лавровим", – зазначив Блінкен.
За його словами, поблизу кордонів України зосереджено приблизно 100 тис. російських солдатів, що є "безпрецедентною загрозою" для країни.
Блінкен підкреслив, що США "чітко висловили преференцію тому, щоб знайти дипломатичне вирішення конфлікту і з тим, щоб забезпечити деескалацію ситуації".
Водночас Штати сказали Росії, що якщо Москва обере агресію проти України, то вона "матиме серйозні наслідки, які будуть не тільки з боку США, а й від Європи та інших країн світу", додав держсекретар.
"Зустрічі, такі як сьогоднішня, і консультації, які будуть у мене завтра в Берліні з вашими та нашими європейськими партнерами, забезпечать те, щоб ми говорили одним голосом, виступали з однієї позиції проти Москви... Мета Росії – посіяти розкол між нашими країнами, ми не можемо дозволити їм це зробити, – сказав Блінкен. – Ми маємо з вами діяти спільно, продовжити нашу єдність та посилити її – вона найважливіша зараз, зокрема у випадку агресії з боку Росії".
Українці, за словами держсекретаря США, протягом кількох останніх років показали, що "за допомогою друзів у всьому світі вони не можуть не подолати жодних перешкод – вони можуть подолати будь-які перешкоди".
Блінкен прилетів до України в першій половині дня 19 січня. Перед перемовинами із Зеленським він зустрівся з американськими дипломатами в Києві.
Держсекретар США заявив, що президент РФ Володимир Путін може "в дуже короткий термін" вдатися до агресивних дій проти України.
19 січня у Блінкена також заплановано зустріч із главою МЗС України Дмитром Кулебою.
За інформацією Держдепартаменту США, із Києва Блінкен 20 січня вирушить до Берліна, щоб обговорити із главою МЗС ФРН Анналеною Бербок стримування російської агресії проти України.
Після зустрічей у Києві та Берліні Блінкен вирушить до Женеви, де 21 січня проведе перемовини з Лавровим, повідомляють на сайті зовнішньополітичного відомства США.
"Я їду до Києва та Берліна, де зустрінуся з нашими партнерами й союзниками, а потім зустрінуся з моїм російським колегою в Женеві. Це дипломатична спроба знизити напруженість навколо неспровокованого нарощування російської військової потужності біля кордону України", – написав Блінкен у Twitter 18 січня.
Контекст:
Навесні 2021 року Росія нарощувала війська поблизу кордону з Україною і в окупованому Криму. Наприкінці жовтня американські ЗМІ почали повідомляти, що Росія знову стягує війська до кордону з Україною.
Секретар Ради нацбезпеки і оборони України Олексій Данілов повідомляв 22 грудня, що у зоні 200 км від кордону країни зосереджено 122 тис. російських військових.
США та НАТО неодноразово закликали Росію до деескалації напруги на кордоні.
17 грудня МЗС РФ поширило передані Вашингтону російські проєкти договору зі США та угоди з НАТО про так звані гарантії безпеки. Зокрема, у них ідеться про те, що США мають узяти на себе зобов'язання унеможливити подальше розширення НАТО "у східному напрямку" й відмовитися від приймання до Альянсу держав, які раніше входили до СРСР.
23 грудня на щорічній пресконференції президент РФ Володимир Путін відповів на запитання, чи нападатиме Росія на Україну. За його словами, дії Москви "залежатимуть не від перебігу перемовин [про просування НАТО на схід], а від безумовного гарантування безпеки Росії сьогодні й на історичну перспективу".
10-го, 12-го і 13 січня 2022 року відбувалися перемовини Росії зі США, НАТО та ОБСЄ про безпеку. За їхніми підсумками в Росії заявили, що США та НАТО не надали жодних гарантій, представники США сказали, що перед РФ стоїть вибір: деескалація та дипломатія або конфронтація та наслідки.
Заступниця держсекретаря США Вікторія Нуланд в інтерв'ю Financial Times, яке вийшло 15 січня, заявила, що США мають низку сценаріїв на випадок вторгнення РФ до України. У Кремлі 17 січня відповіли, що Москва також розглядає різні сценарії подальших дій.
У Білому домі заявили 18 січня, що Росія може будь-якої миті розпочати вторгнення в Україну. Зокрема, у США стурбовані переміщенням російських військ на навчання до Білорусі.