"Допоміг достукатися до Трампа". Зеленський назвав політика, завдяки якому Конгрес США розблокував військову допомогу Україні

Джонсон "справді допоміг Україні", заявив Зеленський
Фото: ЕРА

Експрем'єр-міністр Великобританії Борис Джонсон був посередником у розблокуванні рішення Конгресу США щодо надання військової допомоги Україні. Про це президент України Володимир Зеленський заявив в інтерв'ю Guardian, витяги з якого видання опублікувало 31 травня.

За його словами, Джонсон став "інструментом", щоб достукатися до одного з лідерів Республіканської партії Дональда Трампа. Саме під впливом експрезидента республіканці пів року не давали проголосувати за законопроєкт про виділення Києву понад $60 млрд.

У Джонсона відбулася "продуктивна розмова із Трампом", зазначив Зеленський. Це була одна з кількох ініціатив, спрямованих на те, щоб переконати республіканців, сказав він.

Глава держави назвав колишнього британського прем'єра "хорошим другом", який "справді допоміг Україні". Відповідаючи на запитання, чи не сумує він за Джонсоном, Зеленський пожартував: "Він не дає мені можливості сумувати. Він завжди тут".

1 березня Джонсон в інтерв'ю засновнику інтернет-видання "ГОРДОН" Дмитрові Гордону говорив, що, якщо Трамп знову прийде до влади у США, він значною мірою продовжить ту зовнішню політику, яку зараз проводять США.

Британський політик зазначив, що Трамп, зокрема, домагається, щоб європейці більше витрачали на оборону.

"Трамп захоче стати президентом, який стане на захист свободи і знову зробить Америку великою. Він не захоче стати тим президентом, який здався [нелегітимному президенту РФ Володимирові] Путіну", – додав він.

Контекст:

Законопроєкт HR 8035, котрий передбачає допомогу Україні на загальну суму $60,84 млрд, з яких $23,2 млрд спрямують на поповнення американських озброєнь і запасів замість наданих Україні, 20 квітня підтримало 311 конгресменів (210 демократів і 101 республіканець).

Розгляд документа з осені 2023 року блокували представники Республіканської партії, які наполягають на посиленні заходів контролю за міграцією на кордоні США з Мексикою. Кілька місяців республіканці й демократи вели переговори щодо компромісного двопартійного законопроєкту. Трамп закликав саботувати угоду, стверджуючи, що США потрібен окремий законопроєкт про кордони й імміграцію і його не мають прив'язувати до іноземної допомоги в жодному разі.

Після провалу кількох варіантів угоди 13 лютого 2024 року Сенат США підтримав пакетний законопроєкт, який передбачає допомогу Україні, Ізраїлю й Тайваню, але без угоди про міграційну реформу й безпеку кордону. 23 квітня законопроєкт про міжнародну допомогу, що містить допомогу для України, схвалив Сенат США, а 24 квітня підписав президент Джо Байден.