Ексзаступник міністра оборони України Шаповалов: Шкоди від моїх дій не було, а навпаки – армія за цими договорами була забезпечена
"Не секрет, що чисельність Збройних сил після початку вторгнення зросла в рази – було проведено мобілізацію, і ми всі бачили тисячі добровольців, які вишикувалися в черги до військкоматів. Їх усіх треба було терміново одягнути, нагодувати, навчити й озброїти", – нагадав Шаповалов, який відповідав за забезпечення військ.
Він пояснив, що не давав вказівок департаменту закупівель, що саме і в кого саме потрібно купувати, але постачальники мали сертифікати якості чи відповідності до стандартів НАТО.
"У департаменту закупівель не могло виникнути жодних підстав заздалегідь вважати, що, маючи сертифікати, вони поставлять неякісну продукцію", – зазначив ексзаступник міністра Олексія Резнікова.
Він заявив, що за контрактами, які вивчає слідство, армія була забезпечена десятками тисяч одиниць спорядження на 4 млрд грн. Амуніцію на 1,1 млрд грн, визнану неякісною або невідповідною українським вимогам, ЗСУ не використали, а Міноборони звернулося до постачальників і виробників із вимогами замінити товар або повернути гроші.
"Шкоди від моїх дій не було, не було умислу, ніхто не постраждав, а навпаки – армія за цими договорами була забезпечена на 4 млрд грн, а мова йде про десятки тисяч одиниць продукції. То який у мене міг бути умисел перешкоджати ЗСУ, якщо виявилося, що вони були забезпечені необхідним? Невже ви вважаєте, що я планував нашкодити ЗСУ на 20%? А чому не на 30% або 40%? І чому не на всі 100%, ось що цікаво", – сказав Шаповалов.
За його словами, ця справа, а також справи колишнього голови НАК "Нафтогаз України" Андрія Коболєва і колишнього міністра інфраструктури України Андрія Пивоварського – частина негативної тенденції переслідування антикризових менеджерів і реформаторів.
"Це, на жаль, дуже поганий сигнал, бо після того, що сталося зі мною та іншими, охочих піти на державну службу і буквально рятувати країну буде менше і менше", – констатував Шаповалов.
Контекст:
У січні 2023 року на тлі скандалу навколо закупівель продуктів для українських військовослужбовців із Міноборони звільнили директора департаменту закупівель Богдана Хмельницького і заступника міністра Вячеслава Шаповалова.
1 лютого "Українська правда" писала, що Шаповалов дістав підозру за незаконні дії, унаслідок яких окремі підрозділи ЗСУ не укомплектували засобами індивідуального захисту на суму понад 1 млрд грн.
Адвокат Сергій Мітюрін пояснював, що в постанові суду фігурують каски, бронежилети та взуття, закуплені за кордоном у той період, коли їх важко було знайти в іншому місці. Мітюрін додав, що в перші дні після 24 лютого кількість військових Збройних сил різко зросла в 3,5 раза. Кабмін спростив тоді систему закупівель сил оборони. Міноборони за новими правилами оформило дев'ять закупівель у дев'яти компаній із країн НАТО, які мали сертифікати якості стандарту НАТО. Частина продукції вартістю 1 млрд грн виявилася неякісною, ці збитки виробники зараз відшкодовують грошима та якісною продукцією.
Юрист підкреслив, що в постанові суду немає нічого про те, яку вигоду Шаповалов отримав із цієї ситуації. Мітюрін вказує, що жодного з контрактів, про які йдеться, Шаповалов не підписував. Державний департамент закупівель у складі Міноборони, як він пояснив, є самостійним органом.