Ексначальник управління внутрішньої безпеки СБУ дістав підозру в підробленні документів для сербського суду

Наумова підозрюють в організації підроблення офіційних документів, щоб уникнути кримінальної відповідальності в Республіці Сербія
Скріншот: Радіо Свобода / YouTube

Працівники Державного бюро розслідувань повідомили про підозру колишнього начальника Головного управління внутрішньої безпеки Служби безпеки України. Про це 21 червня поінформував Офіс генерального прокурора у Facebook.

За даними слідства, експосадовець організував підроблення офіційних документів, щоб уникнути кримінальної відповідальності в Республіці Сербія.

Відомство не називає прізвища підозрюваного, однак подробиці справи вказують на те, що йдеться про ексгенерала СБУ Андрія Наумова.

7 червня 2022 року Наумов намагався виїхати із Сербії до Північної Македонії автомобілем BMW X6 PMV, який формально нібито належить його дружині. Під час проходження митного контролю правоохоронці виявили в нього майже €593 тис., понад $120 тис. і два смарагди, які він приховував. Сербські правоохоронці затримали ексчиновника.

Як установило слідство, цим майном і коштами фігурант збагатився під час перебування на посадах директора держпідприємства "Центр організаційно-технічного і інформаційного забезпечення управління зоною відчуження Чорнобиль" і в СБУ.

"Однак, щоб створити у сербських правоохоронних і судових органів хибне уявлення щодо законності походження коштів і майна, експосадовець організував виготовлення підроблених офіційних документів. Ідеться про договір позики – поворотної фінансової допомоги, начебто укладений між його батьком і третьою особою, а також акт надання коштів до цього договору", – ідеться в повідомленні.

Після отримання від спільників пакету підроблених документів, він передав їх спеціалізованому антикорупційному департаменту Вищого суду в місті Ніш у Республіці Сербія, додали у прокуратурі.

Зараз фігуранта повідомили про підозру в організації підроблення офіційних документів (ч. 3 ст. 27, ч. 3 ст. 358 КК України).

Контекст:

Наумов розпочав роботу в СБУ 2019 року – невдовзі після того, як відомство очолив Іван Баканов. Посаду начальника управління внутрішньої безпеки він обіймав до липня 2021 року, тоді його звільнили (Баканова звільнили 2022 року).

За інформацією "Радіо Свобода", у ніч на 24 лютого 2022 року, за кілька годин до початку повномасштабного вторгнення російських військ, Наумов виїхав з України. Після цього Державне бюро розслідувань розпочало кримінальне провадження за ст. 111 Кримінального кодексу (державна зрада).

1 квітня 2022 року президент України Володимир Зеленський назвав Наумова "антигероєм" і повідомив, що позбавив його звання генерала. За словами глави держави, Наумов порушив військову присягу на вірність українському народу і йому "щось завадило визначитися, де його Батьківщина".

18 червня в Держбюро розслідувань заявили, що Наумов може бути причетним до передання спецслужбам РФ секретної документації про Чорнобильську АЕС. Агентство Reuters пізніше повідомило, що Росія змогла швидко захопити ЧАЕС завдяки своїм агентам в Україні.

26 жовтня ДБР повідомило Наумова про підозру в шахрайстві під час керування держпідприємством "Центр організаційно-технічного і інформаційного забезпечення управління зоною відчуження". За інформацією слідства, Наумов не звільнився з держпідприємства, коли пішов на службу до СБУ, й отримував зарплату на двох місцях роботи. Завдані державі збитки становили 3,2 млн грн.

7 червня 2022 року Наумова і громадянина Німеччини Олександра Акста (в Україні він – фігурант санкційного списку контрабандистів) затримали в Сербії, на кордоні з Північною Македонією, за підозрою у відмиванні коштів: у їхньому автомобілі виявили незадекларовані приблизно €600 тис., майже $125 тис. і коштовні камені. 29 вересня 2023 року сербський суд оголосив вирок Наумову – один рік ув'язнення. Його звільнили з-під варти на початку грудня 2023 року, він перебуває на волі, очікуючи на остаточний вирок, зазначає RSE.

15 листопада 2023 року з посиланням на документи суду "BBC News Україна" повідомило, що суд відмовив Україні в екстрадиції Наумова після заяви президента України Володимира Зеленського в березні 2022 року, що Наумов – "зрадник". Суд вирішив, що це порушує презумпцію невинуватості й загрожує безпеці Наумова в разі екстрадиції в Україну. 

Його звільнили з-під варти на початку грудня 2023 року. У лютому 2024 року апеляційний суд у Сербії скасував вирок у справі про відмивання грошей і передав назад до першої інстанції для ухвалення нового рішення. 

У травні стало відомо, що Наумов дістав ще одну підозру – у незаконному збагаченні.