Федоров назвав причину атаки хакерів на урядові сайти в Україні
Віцепрем'єр розповів, що контенту сайтів, які зазнали вторгнення, не змінили.
"Витоку персональних даних також не було і не могло бути, це не реєстри. Більшість сайтів уже відновили, вони вже працюють стабільно", – написав Федоров увечері 14 січня.
Портал "Дія" вимкнули на вимогу Держспецзв'язку та Служби безпеки України, застосунок працював у звичному режимі, уточнив він.
"Причини. Ланцюг кібератак та одержання доступу до адмінправ компанії, яка адмініструє атаковані сайти. СБУ займається цим питанням. Гіпотези та обговорення у Facebook про "не натиснули "оновити" у CMS-системі" залишилися пошуком хайпу в ситуації, де потрібно консолідуватися, – написав Федоров. – Це явна активізація кібер-фронту, і наша команда частково перекине сили з розвитку державних послуг на допомогу відповідальним органам у напрямі побудови системи кібербезпеки".
Контекст:
У ніч на 14 січня хакери зламали низку урядових сайтів. Вони розмістили загрозливі повідомлення українською, російською та польською мовами і перекреслені зображення герба (спотворене), прапора і карти України, а також профілю свині. У текстах були помилки, а повідомлення польською написано так, ніби для його створення використали поганий перекладач, звернули увагу ЗМІ.
Унаслідок атаки постраждало приблизно 70 сайтів українських держструктур як регіонального, так і загальнонаціонального рівня. Не працювали сайти низки міністерств, портал судової влади України, Єдиний реєстр судових рішень та сайт Верховного Суду. Надвечір 14 січня приблизно 90% сайтів відновили роботу, повідомили в Офісі президента.
У МЗС України зазначили, що висновки робити зарано, але натякнули на російський слід зламу. Зв'язок атаки з Росією допускають також у Центрі стратегічних комунікацій, який працює при Міністерстві культури та інформаційної політики. У причетності РФ до інциденту не сумнівається секретар Ради національної безпеки і оборони України Олексій Данілов.
Про кібератаку повідомили президента США Джо Байдена. Сполучені Штати стурбовані тим, що сталося, заявили в Білому домі.
Верховний представник Євросоюзу із закордонних справ та політики безпеки Жозеп Боррель сказав, що ЄС "мобілізує всі ресурси", щоб допомогти Україні, а генеральний секретар НАТО Єнс Столтенберг анонсував підписання між Україною та Альянсом угоди про посилення кіберспівпраці. Кібератаку засудили у МЗС Німеччини, Молдови, Швеції.
У міністерстві закордонних справ Польщі засудили атаку, а публікацію повідомлення польською мовою розцінили як чергову спробу дестабілізувати польсько-українські відносини.