Глава МЗС Франції заявив про єдність поглядів західних партнерів щодо РФ

Ле Дріан: Безпека в Європі неподільна
Фото: EPA
Міністр закордонних справ Франції Жан-Ів Ле Дріан заявив про згуртованість поглядів і координацію дій західних партнерів щодо Росії. Про це він сказав під час спілкування з журналістами 24 січня після засідання Ради ЄС із закордонних справ, відео опубліковано на його сторінці у Twitter.

"Найбільше мене вразили згуртованість, великий збіг поглядів серед самих європейців, з одного боку, і загалом серед гравців трансатлантичних відносин, починаючи зі США. Це дуже важливо, тому що безпека в Європі є неподільною і тому що ми всі одностайні щодо головних питань. Це було повністю щойно підтверджено на цій зустрічі [засіданні Ради ЄС із закордонних справ]... Вразили також твердість європейців і їхня воля діяти, щоб спільно оголосити про пакет санкцій для стримування Росії, щоб завадити будь-якому наступальному втручанню, є воно військовим чи іншим, щодо України", – сказав він.

Контекст:

Навесні 2021 року Росія нарощувала війська поблизу кордону з Україною та в окупованому Криму. Наприкінці жовтня американські ЗМІ почали повідомляти, що Росія знов стягує війська до кордону з Україною.

Секретар Ради нацбезпеки і оборони України Олексій Данілов повідомляв 22 грудня, що у зоні 200 км від кордону країни перебуває 122 тис. російських військовослужбовців.

США і НАТО неодноразово закликали Росію до деескалації напруги на кордоні.

17 грудня 2021 року на тлі нарощування російських військ поблизу кордонів України МЗС РФ поширило передані Вашингтону російські проєкти договору зі США та угоди з НАТО про так звані гарантії безпеки. Зокрема, у них ідеться про те, що США мають узяти на себе зобов'язання виключити подальше розширення НАТО "у східному напрямку" і відмовитися від приймання до Альянсу держав, які раніше входили до СРСР.

23 грудня на щорічній пресконференції президент РФ Володимир Путін, відповідаючи на запитання, чи нападатиме Росія на Україну, сказав, що дії Москви "залежатимуть не від перебігу перемовин [про просування НАТО на схід], а від безумовного гарантування безпеки Росії сьогодні та на історичну перспективу".

10-го, 12-го і 13 січня відбулися перемовини Росії із США, НАТО та ОБСЄ про безпеку. За їхнім підсумком у Росії заявили, що не отримали від США та НАТО жодних гарантій, представники США сказали, що перед РФ стоїть вибір: деескалація і дипломатія або конфронтація та наслідки.

Генеральний секретар НАТО Єнс Столтенберг заявив, що питання вступу України до НАТО можуть обговорювати лише Україна та 30 країн – членів Альянсу, і наголосив: Росія становить загрозу для України, а не навпаки.

Заступниця держсекретаря США Вікторія Нуланд заявила в інтерв'ю Financial Times, яке вийшло 15 січня, що США мають 18 різних сценаріїв у разі вторгнення Росії в Україну. У Кремлі відповіли, що "теж різні сценарії розглядають".

У Білому домі заявили 18 січня, що Росія може будь-якої миті розпочати вторгнення в Україну. Зокрема, у США стурбовані переміщенням російських військ на навчання до Білорусі.

У Пентагоні повідомили 24 січня, що Росія зараз не має наміру йти на деескалацію.

На думку Данілова, повномасштабне вторгнення Росії в Україну на сьогодні неможливе.