Головне питання досягнення миру в Україні – як і коли можна залучити до процесу Росію, заявила президентка Швейцарії
Президентка Швейцарії Віола Амгерд заявила 16 червня за підсумками Глобального саміту миру, що потрібно залучити до обговорення питання припинення війни країну-агресора Росію. Трансляцію вів Офіс президента України, стенограму виступу опублікувала пресслужба Амгерд.
"У вихідні ми виконали важливу роботу. У сферах ядерної безпеки, продовольчої безпеки та гуманітарного виміру ми погодилися, що кроки для зміцнення довіри можливі. Мене дуже вразили ідеї й погляди, які презентували в робочих групах. [...] Головним питанням залишається те, як і коли Росію можна залучити до процесу. Ми почули це в заявах: довготривале рішення має залучати обидві сторони", – сказала вона.
(Слова Амгерд про залучення Росії не потрапили в український переклад ані у трансляції ОП, ані у трансляції "Суспільного").
Президентка Швейцарії зазначила, що саміт миру вказав на різні погляди на мирний процес.
"Це робить для нас іще важливішим розуміння того, що шлях до миру в Україні має тривати – на основі міжнародного права і, зокрема, Статуту ООН. Щоб досягти цієї мети, потрібні подальші кроки. Швейцарія готова й далі відігравати активну роль у цьому процесі діалогу", – вважає Амгерд.
На її думку, цей "шлях довгий і складний".
Контекст:
Саміт миру у швейцарському Бюргенштоку тривав із 15-го до 16 червня. На ньому обговорювали три пункти формули миру – ядерну безпеку, продовольчу безпеку і звільнення військовополонених та українських дітей, яких викрала Росія. Україна наполягала, щоб країни-агресора Росії на першому саміті не було.
Президент України Володимир Зеленський на брифінгу 15 червня повідомив, що на саміті зареєструвалися представники 101 країни й міжнародної організації.
Раніше президент України говорив, що Росія шантажує деяких лідерів і намагається заблокувати участь деяких країн.
Амгерд анонсувала, що на саміті миру обговорюватимуть умови приєднання РФ до переговорів про мир.
Підсумкове комюніке саміту миру у Швейцарії підтримали 80 країн і чотири міжнародні організації.