Україна готується скасувати безвізовий режим з Ізраїлем і виключити його з формату "Рамштайн" – Kyiv Post

Головна причина невдоволення Києва, як пише ЗМІ, – систематичні недружні дії Ізраїлю щодо України й "фактично проросійська позиція на міжнародній арені"
Фото: president.gov.ua

Уряд України розглядає можливість припинення дії угоди про безвізовий режим між Україною та Ізраїлем, відповідне подання Міністерства закордонних справ України до уряду вже готують. Про це видання Kyiv Post повідомило 10 серпня, посилаючись на джерела в Раді національної безпеки і оборони України.

"Розгляд подання планується найближчими тижнями. Головна причина – систематичні недружні дії Ізраїлю щодо України й фактично проросійська позиція на міжнародній арені після повномасштабного вторгнення Росії", – розповів співрозмовник ЗМІ.

Також, за інформацією видання, Україна має намір ініціювати вилучення Ізраїлю з формату "Рамштайн" щодо надання оборонної допомоги Києву.

Як пише ЗМІ, влада України стурбована, що Ізраїль може передавати почуту на зустрічах "Рамштайн" інформацію країні-агресору Росії.

"Отримана в ході зустрічей інформація використовується Ізраїлем у суто власних інтересах. І головне – існує реальна небезпека, що ця інформація, імовірно, потрапляє у розпорядження держави-агресора", – заявило джерело Kyiv Post.

Також видання пише, що 10% українців, які намагалися в'їхати в Ізраїль, затримали в аеропорту без пояснень і депортували (у який період часу це відбувалося, не уточнюють, але масові відмови українцям у в'їзді в Ізраїль, наприклад, були темою обговорення президента України Володимира Зеленського і прем'єр-міністра Ізраїлю Біньяміна Нетаньяху в 2019 році, а вже після початку повномасштабної війни Ізраїль заборонив українцям в'їзд без електронної візи).

"Натомість Ізраїль намагається отримати від нас гарантії безпеки для своїх громадян, які здійснюють паломництво до могили цадика Нахмана в Умані. Під час постійних ракетних атак ці гарантії надати неможливо", – додав співрозмовник ЗМІ.

Контекст:

Після початку повномасштабної війни Ізраїль передавав Україні гуманітарну допомогу, а також медичне обладнання й обмундирування для рятувальників. Бені Ганц, який обіймав посаду міністра оборони в попередньому уряді, заявляв, що Ізраїль не має виробничих потужностей, щоб постачати системи ППО, які просить Україна.

Зеленський неодноразово закликав Ізраїль визначитися, із ким він – "з демократичним світом чи з тими, хто заплющує очі на російський терор".

25 червня посольство України в Ізраїлі заявило, що Ізраїль, прикриваючись заявами про нейтралітет, активно налагоджує відносини з РФ, і закликав уряд Ізраїлю змінити свою позицію й підтримати Україну оборонними засобами.

26 червня глава МЗС Ізраїлю Елі Коен оголосив, що українському послу Євгену Корнійчуку висловлять догану за "неприйнятну" критику Ізраїлю з боку посольства України.

Нетаньяху кілька разів наголошував, що Ізраїль не постачає Україні військової допомоги. Водночас, за його словами, Ізраїль "не нейтральний", а перебуває на боці України в її захисті проти агресії Росії.

12 липня президент Франції Еммануель Макрон висловив сподівання, що Ізраїль змінить позицію й "братиме більше участі в питанні України".