Єрмак про кібератаку на Україну: Звісно, у нас є певні думки, хто зробив це

Єрмак сказав, що об'єкти стратегічної інфраструктури не постраждали від атаки хакерів
Фото: president.gov.ua
Приблизно 90% сайтів, які постраждали від кібератаки у ніч із 13-го на 14 січня, відновили роботу. Про це глава Офісу президента України Андрій Єрмак заявив, посилаючись на слова віцепрем'єр-міністра міністра цифрової трансформації України Михайла Федорова.

"За годину до нашої зустрічі у мене була розмова з нашим віцепрем'єр-міністром – міністром цифрової трансформації Федоровим, і він поінформував, що наразі майже 90% сайтів відновили роботу", сказав Єрмак під час відеоконференції з експослом США Джоном Гербстом, яку транслювали на YouTube-каналі The Atlantic Council.

За словами Єрмака, зараз Служба безпеки України та розвідка "дуже глибоко аналізують" інцидент.

"Звісно, у нас є певні думки, хто зробив це. І коли вони [СБУ та розвідка] будуть готовими офіційно проінформувати та зробити деякі офіційні кроки, звичайно, у координації з нашими партнерами (бо ми дуже тісно співпрацюємо зі США, Великобританією), ми будемо абсолютно готовими відповісти на цю атаку і надалі працювати з нашими партнерами щодо захисту", – наголосив він.

За словами глави ОП, Україні надходили попередження від міжнародних партнерів щодо підготовки дестабілізації у країні. На думку Єрмака, кібератака – один із прикладів такої дестабілізації.

"Чесно кажучи, це була частина занепокоєнь, які нам надходили на рівні нашої розвідки, від наших партнерів, що це одна з потенційних частин внутрішньої дестабілізації ситуації в Україні. Я думаю, на жаль, це один із прикладів. Але водночас можу поінформувати, що найстратегічнішу інфраструктуру в Україні не було зруйновано цією атакою", – пояснив він.

Об'єкти стратегічної інфраструктури "дуже добре захищені" від таких атак, запевнив Єрмак.

Контекст:

У ніч на 14 січня хакери зламали низку урядових сайтів. Вони розмістили погрозливі повідомлення українською, російською і польською мовами й перекреслені зображення  герба (спотворене), прапора і карти України, а також профілю свині. У текстах були помилки, а повідомлення польською написано так, ніби для його створення використали поганий перекладач, звернули увагу ЗМІ.

Унаслідок атаки постраждало приблизно 70 сайтів українських держструктур як регіонального, так і загальнонаціонального рівня. Не працювали сайти низки міністерств, портал судової влади України, Єдиний реєстр судових рішень та сайт Верховного Суду. Сайти Міністерства закордонних справ та Міненерго не можна відкрити й досі.

Пресслужба Міністерства цифрової трансформації повідомляла, що портал "Дія" вимкнули, а застосунок "Дія" працює у штатному режимі.

У СБУ заявили, що контент сайтів не було змінено й витоку персональних даних не сталося. Роботу деяких сайтів зупинили з метою запобігання поширенню атаки. СБУ та Держспецзв'язку займаються розслідуванням інциденту.

У МЗС України зазначили, що висновки робити зарано, але натякнули на російський слід зламу. Зв'язок атаки з Росією допускають також у Центрі стратегічних комунікацій, який працює при Міністерстві культури та інформаційної політики.

Верховний представник Євросоюзу із закордонних справ та політики безпеки Жозеп Боррель сказав, що ЄС "мобілізує всі ресурси", щоб допомогти Україні, а генеральний секретар НАТО Єнс Столтенберг анонсував підписання між Україною та Альянсом угоди про посилення кіберспівпраці. Кібератаку засудили у МЗС Німеччини, Молдови, Швеції.

У міністерстві закордонних справ Польщі засудили атаку, а публікацію повідомлення польською мовою розцінили як чергову спробу дестабілізувати польсько-українські відносини.