НАТО та Україна підпишуть угоду про посилення кіберспівпраці – Столтенберг

Столтенберг наголосив, що Альянс і надалі надаватиме Україні політичну і практичну підтримку
Фото: nato.int

Після атаки на українські урядові сайти НАТО та Україна підпишуть угоду щодо посилення кіберспівпраці. Про це 14 січня заявив генсек НАТО Єнс Столтенберг, повідомляє сайт Альянсу.

"НАТО вже багато років тісно співпрацює з Україною, допомагаючи посилити її кіберзахист. Кіберексперти НАТО у Брюсселі обмінюються інформацією зі своїми українськими колегами щодо поточної шкідливої кібердіяльності. Експерти союзників у країні також підтримують українську владу на місцях. Найближчими днями НАТО та Україна підпишуть угоду про посилення кіберспівпраці,  включно з доступом України до платформи обміну інформацією про шкідливі програми", – сказав Столтенберг.

Він наголосив, що Альянс і надалі надаватиме Україні політичну і практичну підтримку.

Контекст:

У ніч на 14 січня хакери зламали низку урядових сайтів. На порталі Міносвіти та Міністерства закордонних справ вони розмістили погрозливі повідомлення українською, російською і польською мовами й перекреслені зображення герба, прапора і карти України, а також профілю свині. У текстах були помилки, а повідомлення польською написано так, ніби для його створення використали поганий перекладач, звернули увагу ЗМІ.

Сайти Міністерства освіти та Міністерства закордонних справ України не можна відкрити й досі. Не працюють також сайти Держслужби з надзвичайних ситуацій, Міненерго, портал судової влади України, Єдиний реєстр судових рішень та сайт Верховного Суду.

Пресслужба Міністерства цифрової трансформації повідомляла, що портал "Дія" вимкнули, а застосунок "Дія" працює у штатному режимі.

У СБУ заявили, що контент сайтів не було змінено й витоку персональних даних не сталося. Роботу деяких сайтів зупинили з метою запобігання поширенню атаки. СБУ та Держспецзв'язку займаються розслідуванням інциденту.

У МЗС України зазначили, що висновки робити рано, але натякнули на російський слід зламу.

Євросоюз засудив кібератаки на українські урядові сайти.

У 2020 році, за даними Ради національної безпеки і оборони, в Україні зафіксували щонайменше 1 млн кібератак. Уразливі вебсервери державних органів було інфіковано вірусом, який приховано робить їх елементом ботмережі, яку використовують для DDoS-атак на інші ресурси. Системи безпеки інтернет-провайдерів визначали скомпрометовані вебсервери як джерело атак і починали блокувати їхню роботу шляхом автоматичного внесення до чорних списків.

У 2021 році було зафіксовано й заблоковано DDoS-атаки на вебресурси Офісу президента України, сайт СБУ та інші ресурси.