Колишній координатор санкційної політики Держдепу Фрід: Ідеологічно Трамп має симпатію до Путіна. Він любить нігілістів і не любить демократії
Колишній президент США Дональд Трамп симпатизував президенту РФ Володимирові Путіну, вважає американський дипломат, колишній координатор санкційної політики Держдепу Деніел Фрід. Таку думку він висловив в інтерв'ю головній редакторці інтернет-видання "ГОРДОН" Олесі Бацман.
Запитання про можливий корупційний зв'язок Трампа і Путіна він назвав "складним і незручним, хоча справедливим".
"Було багато спекуляцій щодо інтересів Трампа і Путіна протягом багатьох років. Є припущення, що пропутінські бізнесмени інвестували у власність Трампа. Або в інший спосіб давали зрозуміти, що у фінансових інтересах Трампа потрібно бути милим із Путіним і його командою. Я не знаю всієї правди, але є деякі факти, які викликають занепокоєння. Однак також правильно і те, що ідеологічно Трамп, здається, має деяку симпатію до Путіна", – сказав дипломат.
На його думку, Трамп "любить нігілістів і не вірить у правила, які базуються на порядку".
"Він не любить демократії. Він вірить у те, що великі держави мають укладати угоди між собою, а країни між цими державами повинні бути просто субдержавами – об'єктами угод великої влади над їхніми головами. Мені не подобається, я навіть ненавиджу таку філософію міжнародних відносин, це призводить до того, що її жертвами стають мільйони й мільйони людей. Але це реальність, точніше, було реальністю, на жаль, у період президентства Дональда Трампа, хоча не всі в його адміністрації поділяли цей невдалий погляд", – зазначив колишній співробітник Держдепу.
Фрід вважає, що в адміністрації Трампа ніколи не було послідовної політики щодо Росії або України.
"Адміністрація хотіла чинити опір агресії Путіна, але сам Трамп добре ставився до Путіна... Адміністрація або багато людей у ній хотіли підтримати Україну. Вони робили гарні речі, як, наприклад, надали Україні деяку зброю. Але сам Трамп сприймав Україну лише через призму своїх особистих політичних інтересів", – переконаний дипломат.
Інтерв'ю із Фрідом вийде сьогодні на YouTube-каналі "Алеся Бацман". Трансляцію розпочнуть о 18.00
Фрід 40 років пропрацював у Держдепартаменті США. У 1993–1997 роках він працював у Раді національної безпеки США, був спеціальним помічником президента Білла Клінтона. У 1997–2000 роках Фрід обіймав посаду посла США в Польщі. З 2005-го до 2009 року був помічником державного секретаря з питань Європи та Євразії, потім до 2013 року – спеціальним посланником США щодо закриття американської військової бази в Гуантанамо. У 2013–2017 роках Фрід був головним координатором санкцій політики Держдепу США. 2017 року, після 40 років служби, дипломат звільнився з Держдепартаменту. Зараз Фрід співпрацює з аналітичним центром Atlantic Council.
Контекст:
Республіканець Трамп був президентом США із січня 2017 року до січня 2021-го. На виборах, які відбулися 2020 року, він програв своєму суперникові демократу Джо Байдену.
За час президентства Трамп і Путін кілька разів зустрічалися на полях різних самітів, єдина повноформатна зустріч між ними відбулася в липні 2018 року у Фінляндії. "Вони хотіли, щоб у нас був боксерський поєдинок. У нас була чудова зустріч", – сказав після неї президент США.
Трамп називав Путіна "прекрасним хлопцем", "шахістом світового класу", говорив про свого російського колегу: "Я йому подобаюся, він мені подобається. Це не так погано!".
За словами джерел CNN, до перемовин із Путіним Трамп практично ніколи не готувався. Під час дзвінків він говорив переважно про себе, про свої "безпрецедентні" успіхи в розвитку економіки США і принижував своїх попередників, називаючи їх "слабаками" і "імбецилами". Співрозмовники телеканала вважають, що Трамп начебто домагався схвалення і захоплення Путіна, водночас завищував роль Росії у світі і тим самим "нівелював перевагу, якої Америка насилу досягла під час холодної війни".
Американський журналіст Пітер Берген у своїй книзі "Трамп і його генерали: ціна хаосу" з посиланням на чинних і колишніх американських офіційних осіб написав, що Трамп 2017 року вилаяв свого тодішнього радника з національної безпеки Майкла Флінна і високопоставлених співробітників Білого дому за те, що вони не сказали йому про дзвінок Путіна. "Ви що, жартуєте? Володимир Путін намагався мені зателефонувати, а ви не дали мені трубку? Про що ви думали?" – сказав Трамп, додавши, що Путін – "єдина людина, яка може нас знищити".