Кожен нафтовий долар бюджету Росії спрямований на вбивство українців – Амелін

Щоденний експорт нафти морським шляхом із Росії збільшився на 40 тис. барелів протягом тижня
Фото: EPA

У серпні й вересні 2024 року Росія збільшила перевалку нафти за допомогою "тіньового флоту" до 83%, повідомив співзасновник і директор економічних програм Українського інституту майбутнього Анатолій Амелін на своїй сторінці у Facebook із посиланням на свіжі дані Centre for Research on Energy and Clean Air (CREA).

За даними відстеження суден і звітів портових агентів, за тиждень до 8 вересня 29 танкерів завантажили 21,99 млн барелів російської сирої нафти. Це свідчить про зростання обсягів постачання порівняно з попереднім тижнем, коли було завантажено 21,67 млн барелів на 29 танкерів. Щоденний експорт нафти морським шляхом із Росії збільшився на 40 тис. барелів, сягнувши 3,14 млн барелів на добу.

"Танкери, що належать або застраховані у країнах, які запровадили цінову межу, припадають на 19% від загальної вартості російської сирої нафти, що експортувалася в серпні. У серпні 2024 року виручка Росії від експорту копалин палив (нафта, газ, вугілля) становила €636 млн на день, а доходи від морської сирої нафти – €186 млн на день", – прокоментував Амелін.

Експерт також нагадав, що "тіньовий флот" зріс до 1800 суден торік, що становить приблизно 15% світового флоту нафтових танкерів. Частка нафтового сектору в бюджеті Росії 2023 року – 26%, тоді як на фінансування війни країна витрачає приблизно третину свого бюджету.

"Кожен нафтовий долар бюджету Росії – це, по суті, долар, спрямований на вбивство українців", – додав він.

Контекст:

Низка маловідомих компаній, зокрема тих, які створені менше ніж рік тому, експортує з Росії приблизно 1,5 млн барелів нафти на день. Серед цих компаній є три з Дубая – Coral Energy, Nord Axis Ltd і QR Trading, а також із Гонконгу – Concept Oil Services.

Для полегшення експорту російської нафти по всьому світу почали з'являтися нові компанії, зокрема в Об'єднаних Арабських Еміратах (ОАЕ) і Гонконгу. Наприклад, наприкінці серпня стало відомо, що Coral Energy Group оголосила про зміну назви на 2Rivers Group після викупу акцій менеджментом компанії. У 2022–2023 роках Соral Energy фігурувала в публікаціях західних ЗМІ як один із найпотужніших операторів із продажу російських нафти й нафтопродуктів. 

The Wall Street Journal писала, що йшлося про Етібара Ейюба з Coral Energy в Москві й Тахіра Гараєва в Дубаї, які керують більшою частиною "тіньового флоту" – щонайменше 100 суднами, котрі становлять більшість внеску "Роснефти" в доходи від нафти для війни проти України.