Кулеба: Євросоюз одностайний, що безпека України – це безпека всієї Європи

Кулеба: Продовжуємо тісно працювати з партнерами
Фото: ЕРА
Міністр закордонних справ України Дмитро Кулеба 15 січня у Twitter подякував Європейському союзу за підтримку України у протистоянні російській агресії.

"Вдячний за рішучу підтримку України на неформальній зустрічі міністрів закордонних справ ЄС. Позиція Євросоюзу одностайна: безпека України – це безпека всієї Європи. Ми продовжуємо тісно працювати з партнерами, аби запобігти, стримати та знеохотити РФ від подальшої агресії", – написав він.

Неформальна зустріч глав МЗС країн Євросоюзу відбувалася 13–14 січня у французькому Бресті.

Контекст:

17 грудня МЗС РФ поширило передані Вашингтону 15 грудня російські проєкти договору зі США та угоди з НАТО про так звані гарантії безпеки. Зокрема, у ст. 4 проєкту договору між РФ і США ідеться, що США мають узяти на себе зобов'язання унеможливити подальше розширення НАТО "у східному напрямку", відмовитися від приймання до Альянсу держав, які раніше входили до складу СРСР.

10 січня 2022 року в Женеві відбулися переговори США та Росії щодо вимог Москви про "гарантії безпеки". 12 січня у Брюсселі відбулася перша за два з половиною роки зустріч Ради Росія – НАТО. 13 січня у Відні відбулося засідання постійної ради Організації з безпеки та співробітництва в Європі, на ній тривали дискусії між РФ та країнами Заходу щодо "гарантій безпеки".

За підсумками цих зустрічей усі сторони переговорів заявляли про брак прогресу щодо обговорюваних тем. Постійний представник РФ при ОБСЄ Олександр Лукашевич за підсумками засідання у Відні заявив журналістам, що реакція західних країн на російські пропозиції його розчарувала.

НАТО підтвердив свою політику відкритих дверей і право кожної нації вибирати для себе союзи. Генеральний секретар Альянсу Єнс Столтенберг наголосив, що питання вступу України до НАТО можуть обговорювати лише ця країна і 30 країн – членів Альянсу. Столтенберг сказав, що Росія становить загрозу для України, а не навпаки.

Перед РФ стоїть вибір: деескалація та дипломатія або конфронтація та наслідки, підкреслила заступниця держсекретаря США Венді Шерман.

13 січня Євросоюз продовжив на шість місяців економічні санкції проти Росії, оцінивши виконання Мінських угод.