Кулеба: План Росії розділити Захід за допомогою переговорів з американцями через голови українців і європейців не спрацював

Кулеба: Заокеанська спільнота показала Росії, що твердо стоїть на боці України
Фото: mfa.gov.ua
Ультиматуми Росії було відкинуто на переговорах, але якщо Росія хоче довести, що не планує воєнних дій, їй доведеться продовжити діалог, заявив міністр закордонних справ України Дмитро Кулеба. Про це він сказав в інтерв'ю Bild, опублікованому 16 січня.

"Заокеанська спільнота показала Росії, що твердо стоїть на боці України. Наші позиції було добре погоджено", – сказав глава МЗС.

Він зазначив, що говорив зі своїм американським колегою Ентоні Блінкеном безпосередньо перед і відразу після зустрічей у Женеві.

"План Росії розділити Захід за допомогою переговорів з американцями через голови українців і європейців не спрацював. Нелегітимні ультиматуми щодо відносин НАТО з Україною було справедливо відкинуто. Важливе питання полягає у тому, як діяти зараз", – наголосив Кулеба.

Він упевнений, що Росія продовжить переговори.

"Росіяни стверджують, що не планують жодних воєнних дій. Якщо вони хочуть довести серйозність цього твердження, їм необхідно продовжити діалог у встановлених форматах", – зазначив політик.

Контекст:

Навесні 2021 року Росія нарощувала війська поблизу кордону з Україною та в окупованому Криму. Наприкінці жовтня американські ЗМІ почали повідомляти, що Росія знову стягує війська до кордону з Україною та готує вторгнення до України.

Секретар Ради нацбезпеки і оборони України Олексій Данілов повідомив 22 грудня, що в зоні 200 км від кордону країни перебуває 122 тис. російських військових.

У Кремлі назвали повідомлення про підготовку вторгнення "вкиданнями", заявили, що "Росія не збирається ні на кого нападати і не виношує жодних агресивних планів", і звинуватили Київ у підготовці до агресії "проти "ЛНР" і "ДНР". У МЗС України спростували дезінформацію РФ про нібито підготовку до військового нападу на Донбасі.

США та НАТО неодноразово закликали Росію до деескалації напруженості на кордоні.

17 грудня МЗС РФ поширило передані Вашингтону російські проєкти договору зі США та угоди з НАТО про так звані гарантії безпеки. Зокрема, в них ідеться, що США мають узяти на себе зобов'язання унеможливити подальше розширення НАТО "у східному напрямку", відмовитися від прийняття до Альянсу держав, які раніше входили до СРСР.

10-го, 12-го і 13 січня відбувалися переговори Росії зі США, НАТО та ОБСЄ про безпеку. За їхнім підсумком у Росії заявили, що не дістали від США і НАТО жодних гарантій, представники США сказали, що перед РФ стоїть вибір: деескалація та дипломатія або конфронтація та наслідки. Генеральний секретар НАТО Єнс Столтенберг заявив, що питання вступу України до НАТО можуть обговорювати лише Україна і 30 країн – членів Альянсу, і наголосив: Росія становить загрозу для України, а не навпаки.