Кураторів стеження за журналістами Bihus.іnfo хотіли нагородити – ЗМІ
Співробітники СБУ, які брали участь в організації стеження за журналістами проєкту Bihus.info, мали здобуати державні нагороди. Про це 10 лютого повідомили самі журналісти Bihus.info.
За інформацією журналістів, у січні після проведення операції зі стеження за співробітниками Bihus.іnfo, але до того, як інформація про це набула розголосу, тодішнього керівника департаменту захисту національної державності Романа Семенченка і співробітника СБУ Ігоря Кравченка подали на нагородження орденом Данила Галицького.
Орденом Данила Галицького нагороджують указом президента за "значний особистий внесок у розбудову України, сумлінне і бездоганне служіння українському народові".
Журналісти звернули увагу на те, що на сайті Офісу президента в розділі, де всі укази публікують у хронологічній послідовності, за 29 січня після указу №32/2024 (датовано 26 січня) одразу йде указ №35/2024. У Bihus.іnfo припускають, що саме пропущені укази і мали б стосуватися нагородження Семенченка і Кравченка.
Опубліковані укази №32/2024 і №35/2024 теж стосуються нагородження військових.
Водночас пресслужба СБУ в коментарі "Українській правді" заперечила наявність нагороди у Семенченка і Кравченка.
"Інформуємо про відсутність державної нагороди "Орден Данила Галицького" у колишнього керівника ДЗНД СБУ Романа Семенченка та Ігоря Кравченка", – повідомили у пресслужбі.
Bihus.іnfo також інформує, що після публікації розслідування щодо причетності СБУ до стеження за журналістами співробітникам спецслужби заборонили використовувати брендовий одяг, коштовні годинники й елітні автомобілі. Відповідне розсилання з'явилося у внутрішніх чатах СБУ і дійшло до журналістів, його раніше публікувала журналістка "Радіо Свобода" Валерія Єгошина.
"До уваги керівників! Прошу виключити використання оперативним складом під час службової діяльності (у робочий час) брендового одягу, дорогих годинників, елітних авто тощо. Виключно тактичний одяг! Виконання вказівки під особисту відповідальність керівників підрозділів… Передайте особовому складу про недопущення наразі ходити у брендовому одязі, їздити на дорогих авто і так далі (зокрема й особливо – у вихідні дні), оскільки "бігуси" активно працюватимуть. Без жодних виключень! Тактична форма і так далі", – ідеться в переписках.
Контекст:
16 січня в мережі з'явилося відео, де співробітники проєкту розслідувань Bihus.info, імовірно, вживають наркотики. Відео зняли на камеру, розміщену в комплексі відпочинку, де у співробітників був корпоратив. Також у ролик потрапили записи телефонних розмов співробітників проєкту. Журналісти вважають, що за ними стежили приблизно рік.
Керівник проєкту Денис Бігус у відеозверненні до аудиторії заявив про звільнення операторів, котрі потрапили на відео.
Пізніше редакція Bihus.info з'ясувала, що 30 людей установили камери в усіх номерах, де зупинилися співробітники проєкту. У Bihus.info пообіцяли провести власне розслідування щодо причетних до цього. 5 лютого в Bihus.info оприлюднили дані, згідно з якими до прихованої зйомки та прослуховування співробітників проєкту причетні співробітники ДЗНД СБУ.
Спецслужба в заяві у відповідь повідомила, що нібито окремі співробітники Bihus.info причетні до розповсюдження наркотиків. Водночас у спецслужбі наголосили, що "незалежні медіа є невід'ємною складовою сучасного демократичного суспільства й жодні дії окремих людей не можуть кидати тінь на будь-яку з редакцій і ЗМІ". Голова СБУ Василь Малюк після скандалу пообіцяв "зробити все можливе, щоб кожен ЗМІ міг працювати в Україні вільно".
Офіс генпрокурора доручив ДБР розслідувати справу щодо прослуховування Bihus.іnfo.