"Ми будемо дуже раді". У МЗС Бразилії запросили Путіна на G20 і обіцяли не заарештовувати

Вієйра заявив, що Бразилія не застосує ордера МКС на затримання президента РФ
Фото: Mauro Vieira / Facebook

Уряд Бразилії не проти ймовірного приїзду президента Росії Володимира Путіна, на якого Міжнародний кримінальний суд видав ордер на арешт за викрадення дітей в Україні. Про це міністр закордонних справ Бразилії Мауро Вієйра заявив 27 грудня в інтерв'ю ВВС News Brasil.

За його словами, влада буде рада, якщо Путін візьме участь у саміті G20 у Ріо-де-Жанейро в листопаді 2024 року, незважаючи на те, що його підозрюють у воєнних злочинах.

"Якщо він захоче приїхати, ми будемо дуже раді його присутності й зустрічам у Бразилії", – сказав Вієйра.

У повідомленні зазначають, що Бразилія ратифікувала Римський статут і приєдналася до юрисдикції МКС, тому має заарештувати Путіна, якщо він з'явиться на території країни.

Однак Вієйра заявив, що бразильський уряд не виконуватиме цих зобов'язань.

"Ми не робитимемо жодних ініціатив, щоб це сталося", – підсумував він.

9 вересня президент Бразилії Луїс Інасіо Лула да Сілва заявив, що Путіна запросять на саміт "Великої двадцятки" й "у жодному разі не заарештують".

"Я можу сказати, що якщо я буду президентом Бразилії і якщо він приїде у Бразилію, то немає жодних причин для його арешту", – сказав Лула в інтерв'ю індійському телебаченню.

11 вересня він дещо змінив позицію й відповів, що питання затримання Путіна у Бразилії – виняткова компетенція незалежного суду.

"Я не знаю, чи заарештує його бразильське правосуддя, це вирішуватиме правосуддя, а не уряд", – сказав да Сілва.

Контекст:

17 березня Міжнародний кримінальний суд видав ордер на арешт Путіна й російської дитячої омбудсменки Марії Львової-Бєлової. Їх підозрюють у незаконній депортації дітей з окупованих районів України до Росії. Зараз у Путіна є офіційний статус підозрюваного, зазначили в Офісі генпрокурора України.

Спікер Кремля Дмитро Пєсков, коментуючи рішення МКС, заявив, що у Кремлі "сам підхід до питання вважають обурливим і неприйнятним". Однак головний прокурор МКС Карім Хан 17 березня заявив, що Путін може постати перед судом, незважаючи на аргументи Москви про те, що на Росію не поширюються рішення Міжнародного кримінального суду.

ПАР запрошувала Путіна на 15-й економічний саміт БРІКС у серпні. Ця країна ратифікувала Римський статут і мала заарештувати Путіна в разі його приїзду, проте президент ПАР Сиріл Рамафоса протягом кількох місяців намагався знайти можливе рішення, зазначало видання The Moscow Times. ЗМІ писали, що країна вела переговори з росіянами про те, щоб Путін брав участь у саміті за допомогою Zoom, щоб уникнути необхідності арешту.