Можливо, Путін є якимось дуже засекреченим українським агентом – Цимбалюк
"Мені здається, що, можливо, Володимир Володимирович Путін є якимось дуже засекреченим українським агентом. Як він поставив питання руба. Тобто це можна інтерпретувати як спробу Росії просто максимально прискорити, заштовхати Україну в НАТО", – сказав він.
Український журналіст зазначив, що до російської агресії "вступ України в НАТО обговорювали як гіпотезу якусь там, політика відкритих дверей, саміт у Бухаресті 2008 року".
"Коли це було, коли нам сказали, що, "можливо, ви вступите". Ні, "ви обов'язково вступите колись". А зараз питання стоїть набагато конкретніше. І, зважаючи на все, іти на умови РФ ніхто не збирається. Це дуже і дуже цікаво. Що більше в Росії говорять про військово-технічну відповідь якусь гіпотетичну – то більше військово-транспортних літаків прилітає до нас із Великобританії, США. То якісь ЗРК подарують", – пояснив Цимбалюк.
Україна активізувала співпрацю з НАТО 2014 року на тлі анексії Криму Росією і збройного конфлікту на Донбасі. Наприкінці 2014 року Верховна Рада ухвалила закон, який передбачає відмову України від політики "позаблоковості". Відповідно до Воєнної доктрини України, ухваленої 2015 року, поглиблення співпраці з НАТО є пріоритетним завданням.
7 лютого 2019 року український парламент ухвалив закон про внесення до Конституції положення про стратегічний курс держави на набуття повноправного членства України у Європейському союзі та НАТО. Закон набув чинності 21 лютого.
2018 року НАТО визнав за Україною статус країни-аспіранта – кандидата на членство в Альянсі, 2020-го Україна набула статусу партнера розширених можливостей.
14 червня 2021 року у Брюсселі відбувся саміт НАТО, у підсумковому комюніке якого зазначали, що Альянс підтримує вступ України до НАТО. 2008 року на саміті у Бухаресті країни – члени НАТО досягли згоди, що Україна і Грузія стануть членами Альянсу, але не встановили термінів для цього, говорив Столтенберг у січні 2022 року.
Президент США Джо Байден заявляв, що російська агресія не стане на заваді вступу України до НАТО. Водночас, відповідаючи на запитання, чи Україна отримає план дій для членства в НАТО, він сказав, що "це ще необхідно побачити" і спочатку Україна має викорінити корупцію.
Контекст:
Одразу після анексії Криму 2014 року Росія розпочала збройну агресію на сході України. Бойові дії тривають між Збройними силами України з одного боку і російською армією та підтримуваними Росією бойовиками, які контролюють частину Донецької та Луганської областей, – з іншого. Офіційно РФ не визнає свого вторгнення в Україну, незважаючи на надані Україною факти та докази.
Навесні 2021 року Росія нарощувала війська поблизу кордону з Україною та в окупованому Криму. Наприкінці жовтня американські ЗМІ почали повідомляти, що Росія знов стягує війська до кордону з Україною.
Секретар Ради нацбезпеки і оборони України Олексій Данілов повідомляв 22 грудня, що у зоні 200 км від кордону країни перебуває 122 тис. російських військовослужбовців.
США і НАТО неодноразово закликали Росію до деескалації напруги на кордоні.
23 грудня на щорічній пресконференції Путін відповів на запитання, чи нападатиме Росія на Україну. За його словами, дії Москви "залежатимуть не від перебігу перемовин [про просування НАТО на схід], а від безумовного гарантування безпеки Росії сьогодні та на історичну перспективу".
Заступниця держсекретаря США Вікторія Нуланд в інтерв'ю Financial Times, яке вийшло 15 січня 2022 року, заявила, що США мають низку сценаріїв на випадок вторгнення РФ до України. У Кремлі 17 січня відповіли, що Москва також розглядає різні сценарії подальших дій.