НАЗК веде 135 моніторингів способу життя військкомів – Новіков

Новіков: Більшість працівників центрів комплектування є доброчесними громадянами
Фото: Національне агентство з питань запобігання корупції - НАЗК / Facebook

Національне агентство з питань запобігання корупції веде моніторинг способу життя керівного складу територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки (колишніх військкоматів). Про це повідомив голова НАЗК Олександр Новіков в інтерв'ю "Укрінформу", опублікованому 10 серпня.

За його словами, наразі в роботі 135 моніторингів із загальної кількості керівного складу ТЦК (1795).

"Це не значить, що в кожному моніторингу варто очікувати порушень. Переважно моніторинг способу життя підтверджує те, що більшість працівників є доброчесними. Не всі військкоми їздять на Mercedes. Більшість працівників військкоматів мають звичайне житло, Lanos і не мають вілл в Іспанії чи будь-де", – сказав він.

Новіков наголосив, що моніторинг способу життя – унікальний інструмент виявлення необґрунтованих активів і незаконного збагачення. "У такому вигляді, як в Україні, він є тільки в одній країні, яка є лідером демократичного вільного світу, – США", – зазначив він.

У НАЗК упевнені, що більшість працівників центрів комплектування є доброчесними громадянами, сказав Новіков. За його словами, моніторинг способу життя НАЗК почало проводити лише із 2020 року, і вже є великі досягнення в цьому напрямі.

"Моніторинг має постійний характер, і очевидно, що ми повинні розставити пріоритети в роботі. Адже охопити всі 800 тис. декларантів одночасно фізично неможливо. Наразі, відповідно до указу президента, для нас є пріоритетом виявлення необґрунтованих активів і незаконного збагачення саме військкомів. Оскільки під час війни діяльність цих посадових осіб несе надвисокі корупційні ризики. Однак ми впевнені, що більшість працівників центрів комплектування є доброчесними громадянами. Якраз такі приклади, як [одеській військком Євген] Борисов, є, скоріше, винятком", – заявив він.

Контекст:

За даними Офісу генпрокурора, у період дії воєнного стану члени родини Борисова за його дорученням купили автомобілі преміум-класу й нерухомість в Іспанії на понад 151 млн грн. У ДБР уточнили, що військкома підозрюють у незаконному збагаченні на суму більше ніж 188 млн грн. 25 липня його заарештували.

На тлі скандалу з Борисовим президент України Володимир Зеленський доручив перевірити військкомів у всіх регіонах України, "щоб вони не ганьбили нашу державу й пам'ять героїв, які гинуть на фронті". Масові перевірки розпочали Національне агентство з питань запобігання корупції, ДБР, СБУ, Нацполіція.

27 липня Зеленський поінформував, що перевірка на завершальному етапі. За його словами, 11 областей уже "на особливому контролі" щодо цього.

ДБР розслідує понад 100 кримінальних проваджень про зловживання у військкоматах, повідомили 21 липня в бюро. Заступник міністра оборони України Олександр Павлюк 31 липня поінформував, що є ознаки незаконного збагачення 11 працівників центрів комплектування.

3 серпня Зеленський повідомив, що перевірка військкомів виявляє багато "відверто огидних зловживань". 5 серпня президент заявив, що у країні триватиме "очищення державних інституцій" від тих, хто "намагався перетягнути з минулого всі ті старі свої звички, старі схеми, які дуже довго, десятиліттями, послаблювали Україну".