"Не було достатньо інформації". Разумков пояснив свою позицію щодо санкцій проти телеканалів з "пулу Медведчука"
Спікер Верховної Ради України Дмитро Разумков утримався від голосування за введення санкцій проти народного депутата України від партії "Опозиційна платформа – За життя" Тараса Козака та його телеканалів NewsOne, ZIK і "112 Україна" через те, що йому не надали інформації про фінансування тероризму. Про це він розповів в інтерв'ю агентству "РБК-Україна" 11 березня.
Перше засідання Ради нацбезпеки і оборони (РНБО), на якому ухвалювали рішення про санкції проти Козака, було без засідання як такого, сказав спікер Ради.
"Це один із форматів – так званий письмове опитування. У пакеті документів був проєкт рішення, списки осіб, щодо яких це все вводиться, і та постанова Верховної Ради, яку було проголосовано ще у 2018 році. Додаткової інформації не було. Ні позиції СБУ, ні позиції інших учасників процесу я, на жаль, не знаю. [...] Як мінімум, у мене не було достатньо інформації. По-друге, я вважаю, що ми повинні виходити із закону", – заявив Разумков.
Спікер парламенту додав, що якщо говорити про те, що санкції пов'язані з терористичною діяльністю, то відповідно до закону мають бути підозри та затримання.
"Ну, вибачте, коли у нас по вулицях ходять терористи, ми не можемо на них просто дивитися. Поки я не бачив додаткових рухів, і я зараз не про персоналії, я про підходи. Тому що персоналії можуть змінюватися, але головне, щоб не змінювався підхід", – пояснив свою позицію Разумков.
На другому засіданні РНБО санкції вводили і проти громадян Російської Федерації, і проти громадян України, заявив він.
"По громадянах РФ ситуація абсолютно зрозуміла. У ситуації з громадянами України, якщо ми хочемо, щоб все працювало за законом, треба йти двома шляхами. Або йти паралельно рішенням суду – я все ж не полишаю надії, що правоохоронні органи виконуватимуть своє завдання і розслідуватимуть підозри в тероризмі. Або другий варіант – це внесення змін у законодавство про санкції. Щоб не було таких різночитань", – пояснив Разумков.
19 лютого 2021 року Рада нацбезпеки і оборони України вирішив ввести санкції проти 19 юридичних осіб та восьми фізосіб: п'ятьох громадян Росії (за даними ЗМІ, це менеджери активів сім'ї Медведчука) і трьох українців – самого Медведчука, його дружини Оксани Марченко і Наталії Лавренюк, яку ЗМІ називали цивільною дружиною Козака.
Секретар РНБО Олексій Данілов говорив, що 17 із 19 членів Ради проголосували за це рішення, один утримався, ще один – у відрядженні. Разумков у коментарі "Бабелю" підтвердив, що саме він утримався від голосування.
Обмеження вирішили застосувати до цих осіб на підставі розслідування СБУ за статтею про фінансування тероризму. Санкції вводять на три роки, вони стосуються всього майна, яке контролює Медведчук, повідомляли в Раді нацбезпеки. Того самого дня, 19 лютого, президент України Володимир Зеленський ввів у дію рішення РНБО.
2 лютого, президент України ввів у дію рішення РНБО про застосування санкцій проти Козака і телеканалів, які йому належать. Санкції передбачають позбавлення ліцензій "112 Україна", ZIK і NewsOne, їм наказано припинити мовлення, усю легальну діяльність медіакомпаній припинено строком на п'ять років. Провайдери відразу ж почали блокувати телеканали, а ті зробили спільну заяву про "політичну розправу" і пообіцяли боротися "за своє право вести мовлення для українців".
Співробітники потрапили під санкції РНБО телеканалів "112 Україна", ZIK, NewsOne, які пов'язують із Медведчуком, вийшли 26 лютого в ефір на каналі "Перший незалежний". 25 лютого біля львівського каналу змінився власник, ним стало ТОВ "Медіахолдинг "Новости", яке створили 100 працівників заблокованих каналів.
За годину канал вимкнули від мовлення на супутнику, а потім і в кабельних мережах, він продовжив мовлення в інтернеті. В ефірі та соцмережах телеканала повідомили, що провайдери та супутникові оператори отримали вимогу від СБУ не надавати йому жодних послуг.