"Непростий шлях". Шмигаль розповів про завдання України на шляху до ЄС
Україна на шляху до членства в ЄС працює над узгодженням свого законодавства з європейським. Про це 15 грудня на засіданні Конгресу місцевих та регіональних влад у Львові повідомив прем'єр-міністр України Денис Шмигаль. Відеозапис виступу опублікували на його сторінці у Facebook.
"Учора лідери країн – членів Європейського союзу ухвалили справді історичне рішення. Ми починаємо офіційні перемовини про вступ України до ЄС, – наголосив Шмигаль. – Попереду на нас чекає непростий шлях до членства в ЄС, який потребуватиме дуже великої роботи. Ми вже активно працюємо".
За словами прем'єра, уряд проаналізував приблизно 28 тис. актів права ЄС на відповідність українському законодавству. Понад 23 тис. із них, за попередньою оцінкою, не потребують імплементації під час переговорного процесу, а 1625 актів права вже повністю імплементовані в українське законодавство, додав Шмигаль.
"2739 актів підлягають подальшій імплементації. Це наш обсяг роботи на наступні роки, який маємо зробити. Ми розуміємо, як це робити й коли ми це зробимо. Експертиза, команди, ресурси – усе це в нас є. А головне – є воля всієї України. Усіх разом, від парламентарів до урядовців і до наших громад, до нашого суспільства", – зазначив прем'єр.
Він додав, що Україна одночасно й далі інтегрується в єдиний європейський ринок.
Українську енергомережу повністю об'єднали з європейською. Серед завдань на 2024 рік – продовження "транспортного" й "економічного" безвізів, а також якнайшвидше отримання "промислового", що полегшить доступ українських виробників на європейські ринки, вказав Шмигаль.
Окрім того, планують впроваджувати акти ЄС щодо роумінгу для отримання "роумінгового безвізу", сказав прем'єр.
"Будемо інтегруватися в усі сектори вже зараз. Не чекаючи і не відкладаючи. Будемо робити це оперативно", – резюмував Шмигаль.
Контекст:
Україна активізувала співпрацю з Європейським союзом у 2014 році після перемоги Революції гідності. Того самого року Рада і Європарламент синхронно затвердили Угоду про асоціацію України з ЄС. 1 вересня 2017 року вона набула чинності в повному обсязі. Стратегічний курс на членство України в Євросоюзі й НАТО закріплено в Конституції з лютого 2019 року.
28 лютого 2022 року, за чотири дні після початку повномасштабного вторгнення Росії, Україна подала заявку на вступ у Європейський союз за спеціальною процедурою. 17 червня Єврокомісія рекомендувала надати статус кандидата на вступ у ЄС Україні й Молдові, а також висунула низку умов, які Україна має виконати перед початком переговорів щодо вступу в Євросоюз. 23 червня лідери ЄС зібралися у Брюсселі на саміт, де надали Україні й Молдові статус кандидатів.
8 листопада Єврокомісія оприлюднила звіт, у якому рекомендувала розпочати переговори з Україною та Молдовою щодо вступу в ЄС. Того самого дня Зеленський підписав указ про підготовку до переговорів щодо вступу України в ЄС, доручивши Кабміну забезпечити завершення виконання рекомендацій ЄК, поданих у звіті.
14 грудня Європейська рада ухвалила рішення розпочати переговори про вступ України й Молдови в ЄС.