Жодних гарантій після заяви США і ФРН щодо "Північного потоку – 2" Україна не одержала – віцепрем'єрка Стефанішина
"Жодних гарантій Україна не отримала ні в цій заяві, ні поза нею. Нагадаю, що в цій заяві йдеться, що Німеччина підтримуватиме ініціативу Тримор'я, до якої Україна і так намагається приєднатися, яка і так існує, і мені, власне, незрозумілий зміст цієї підтримки. Також анонсується додаткова фінансова підтримка і створення фонду "зеленої" трансформації, про який ми вже ведемо переговори приблизно пів року", – сказала віцепрем'єрка.
За її словами, ця заява не передбачає жодних нових ініціатив.
"Водночас жодних перспектив щодо гарантій безпеки, зокрема й щодо членства в НАТО, ми не отримали. Також цей проєкт, окрім того, що він є геополітичним, чітко суперечить цілям "зеленого" курсу Євросоюзу на зменшення викидів. Це один з аргументів, які підтверджують, що домовленість є виключно політичною і не має економічних підстав", – сказала вона.
Контекст:
Газопровід "Північний потік – 2" будують дном Балтійського моря, він має зв'язати Росію з Німеччиною. У зв'язку із цим проєктом транзит газу через Україну може опинитися під загрозою.
Виконавчий директор компанії – оператора газопроводу Nord Stream 2 AG Маттіас Варніг 11 липня заявив, що будівництво завершать у серпні. За його словами, "Північний потік – 2" добудовано на 98%.
Уряди США, України, Польщі, Угорщини, Молдови, Румунії, Чехії, Словаччини, Латвії, Литви й Естонії вважають "Північний потік – 2" загрозою для енергетичної безпеки Європи. Німеччина наполягає на завершенні будівництва.
Адміністрація президента США Джо Байдена виступала проти будівництва газопроводу, однак наприкінці травня Байден назвав "контрпродуктивним із погляду наших європейських відносин" введення нових санкцій проти "Північного потоку – 2", оскільки газопровід "практично закінчено".
18 травня видання Axios написало, що США не вводитимуть санкцій щодо оператора будівництва газопроводу – компанії Nord Stream 2 AG. Глава МЗС Німеччини Гайко Маас 19 травня це підтвердив. 21 травня Сполучені Штати занесли до санкційного списку 13 російських суден, дві компанії й один заклад, пов'язані з будівництвом газопроводу, але Nord Stream 2 AG у списку немає.
Радник Байдена з нацбезпеки Джейк Салліван 20 червня заявив, що США й далі вводитимуть санкції проти російських компаній, які беруть участь у будівництві "Північного потоку – 2". У РФ це назвали "бігом із перешкодами по каруселі".
Президент України Володимир Зеленський сказав, що вважає "Північний потік – 2" зброєю Росії і як компенсацію за його запуск Україна хоче гарантій безпеки та повернення окупованих територій. На брифінгу за підсумками зустрічі з канцлеркою ФРН Ангелою Меркель 12 липня Зеленський заявив, що питання "Північного потоку – 2" необхідно обговорювати на саміті лідерів "Нормандської четвірки". Меркель зазначила, що Берлін серйозно ставиться до побоювань України через газопровід.
Німеччина і США 21 липня повідомили, що уклали угоду щодо газопроводу "Північний потік – 2". Німеччина обіцяла, що застосує національні санкції проти Росії і закличе до ефективних заходів ЄС, якщо РФ і далі використовуватиме газ як інструмент тиску на інші країни або "здійснить подальші агресивні дії проти України". Згідно з угодою, транзит через Україну після введення в дію газопроводу має бути продовжено на 10 років (чинний контракт на транзит завершується 2024 року).
Окрім того, США і Німеччина будуть працювати над фондом інвестицій на суму не менше ніж $1 млрд, який піде на розвиток поновних джерел енергії в Україні. Німеччина спочатку внесе в цей фонд щонайменше $175 млн.
Глава МЗС України Дмитро Кулеба після цього заявив, що Україна офіційно ініціює консультації з Єврокомісією та Німеччиною щодо "Північного потоку – 2". Також у спільній заяві Кулеби і глави МЗС Польщі Збігнєва Рау йдеться, що країни "будуть працювати разом зі своїми союзниками і партнерами над протидією запуску "Північного потоку – 2".
Міністр закордонних справ Литви Габріелюс Ландсбергіс назвав угоду помилкою, яка "буде дорого коштувати". За словами глави парламентської комісії із закордонних справ Естонії Марко Мігкельсона, угодою із ФРН США дають "зелене світло" для добудови газопроводу.