"Одна з найскладніших справ в історії". НАБУ оголосило в розшук нардепа Дубневича, підозрюваного в організації розкрадання газу

Дубневич – уже шостий підозрюваний у межах цієї справи
Фото: wikipedia.org

17 жовтня Національне антикорупційне бюро оголосило в розшук народного депутата Ярослава Дубневича. Про це повідомили в пресцентрі НАБУ.

10 жовтня НАБУ й САП заочно повідомили Дубневича про підозру. Його дії кваліфікували за ч. 3 ст. 27, ч. 5 ст. 191, ч. 3 ст. 27, ч. 3 ст. 209 Кримінального кодексу України.

"НАБУ розшукує чинного народного депутата України, підозрюваного в організації заволодіння майном держави (природним газом) на суму понад 2,1 млрд грн і легалізації незаконно отриманого прибутку", – ідеться в повідомленні.

У НАБУ зазначають, що він уже шостий підозрюваний у межах цієї справи. Інших імовірних учасників схеми про підозру повідомили в січні 2018 року (епізод розкрадання газу на 1,4 млрд грн) та в серпні 2020 року (епізод розкрадання газу на 729,8 млн грн).

За версією слідства, протягом 20132017 років Дубневич організував, щоб підконтрольні йому посадовці Новояворівської і Новороздольської ТЕЦ (Львівська область) заволоділи природним газом на загальну суму понад 2,1 млрд грн. Власники ТЕЦ закуповували в НАК "Нафтогаз України" газ за пільговими цінами для постачання тепла населенню, а натомість виробляли електрику, яку продавали ДП "Енергоринок" за ринковою ціною, пишуть у НАБУ.

Отже, на переконання детективів бюро, ТЕЦ одержали незаконний дохід на суму понад 3,5 млрд грн. Частину коштів (більше ніж 450 млн грн), за інформацією НАБУ, Дубневич у 20132018 роках легалізував на Кіпрі та Маршаллових Островах.

Завдяки співпраці з іноземними колегами однієї з країн Європи НАБУ вдалося відстежити та накласти арешт на кошти в розмірі €2,3 млн, які вніс на рахунок один із членів сім'ї народного депутата.

Обвинувальні акти щодо п'ятьох підозрюваних передали до суду, а на цілісні майнові комплекси обох ТЕЦ вартістю приблизно 800 млн грн накладено арешт.

"Справа Новояворівської та Новороздольської ТЕЦ, слідство у якій детективи розпочали у 2016 році, є однією з найскладніших справ у сфері економіки в історії НАБУ та САП. Загальний обсяг матеріалів слідства становить понад 350 томів. До дев'яти іноземних юрисдикцій, серед яких Швейцарська Конфедерація, Сполучені Штати Америки, Республіка Кіпр, Латвійська Республіка, Словацька Республіка, Канада, Республіка Маршаллові Острови, надіслано 17 запитів про міжнародно-правову допомогу, а відповідь на деякі з них довелося чекати до двох років. Це, між іншим, зумовлює значну тривалість розслідування", – наголосили в НАБУ.

Центр протидії корупції повідомляє, що вже після оголошення в розшук Дубневич "знайшовся". Він приєднався за допомогою відеоконференції до засідання Вищого антикорупційного суду з іншої справи, у якій він фігурує про заволодіння 93 млн грн "Укрзалізниці". Депутат заявив, що зараз у лікарні на території України, але повідомити точне місцеперебування не захотів.

Контекст:

Новояворівською та Новороздольською ТЕЦ володіли ТОВ "Енергія Новояворівськ" і ТОВ "Енергія – Новий Роздол". Бенефіціарами цих компаній є бізнесмени, чинний та колишній народні депутати Ярослав і Богдан Дубневичі.

НАБУ повідомляло, що у 2013–2015 роках Новороздольська ТЕЦ та Новояворівська ТЕЦ отримували природний газ від НАК "Нафтогаз України" за пільговими цінами нібито для постачання тепла населенню. Водночас обсяг цього газу вдесятеро перевищував потреби населених пунктів. Унаслідок цього, за даними слідчих, державі завдали збитків на суму 1,4 млрд грн. У цій справі фігурує п'ятеро людей.

У другому епізоді, який розслідувало НАБУ, схема була аналогічною, але її реалізовували у 2016–2017 роках. Згідно з висновками експертиз, у цей період учасники злочину організували заволодіння 151,8 млн м&³3; газу на користь ТОВ "Енергія – Новий Роздол" і ТОВ "Енергія – Новояворівськ", чим завдали "Нафтогазу" збитків у розмірі 729,8 млн грн, повідомляло НАБУ. У справі також п'ятеро фігурантів.

У 2018 році майно двох цих ТЕЦ заарештували й передали до управління Національного агентства України з питань виявлення, розшуку та управління активами, одержаними від корупційних та інших злочинів. Зараз управителем на Новороздольській та Новояворівській ТЕЦ є ТОВ "Нафтогаз Тепло".

Окрім того, у НАБУ Ярослава Дубневича називають організатором схеми з привласнення 93 млн грн "Укрзалізниці". У 2015–2016 роках через філію "Укрзалізниці" "Центр забезпечення виробництва" придбали стрілкову продукцію за завищеними цінами. Різницю у вартості учасники схеми поділили між собою, стверджує слідство.

17 жовтня 2019 року тодішній генпрокурор Руслан Рябошапка вніс у Верховну Раду подання на притягнення до кримінальної відповідальності Дубневича. 31 жовтня Рада ухвалила постанову про згоду на притягнення депутата до відповідальності, його затримання й арешт. Цього самого дня Дубневича повідомили про підозру в привласненні майна через зловживання службовим становищем.

7 листопада суд заарештував Дубневича з можливістю внесення застави в розмірі 90 млн грн. Дубневич покинув СІЗО, але здав закордонний паспорт і мав носити електронний браслет. У лютому 2020 року це зобов'язання з нього зняли, повідомляли "Українські новини".