"Особисто запросив на саміт миру". Зеленський поговорив з Науседою, Дудою, Каллас і Трюдо
У зверненні за підсумками 6 травня президент України Володимир Зеленський повідомив, що спілкувався з лідерами Литви, Польщі, Естонії й Канади. Стенограму опублікувала пресслужба глави держави.
"Удень було кілька міжнародних розмов – зараз ми надзвичайно активно працюємо, готуючи інавгураційний саміт – саміт миру у Швейцарії. [...] Сьогодні – президенти Литви й Польщі – Гітанас Науседа й Анджей Дуда, прем'єр-міністри Естонії й Канади – Кая Каллас і Джастін Трюдо… Особисто їх запросив на саміт. Я подякував за підтримку нашої роботи заради справедливого миру – за підтримку формули миру", – сказав Зеленський.
За його словами, "важливо, щоб на саміті змогли проявити своє лідерство якнайбільше держав, якнайбільше суб'єктів, які зацікавлені в повній силі Статуту ООН і міжнародного права".
"Мир і справжнє відновлення спокою в міжнародних відносинах можливі лише за умови, що світова більшість долучиться до встановлення миру й примусить до миру Росію – примусить її визнавати базові правила нормального співжиття народів. Я вдячний усім партнерам, які допомагають нам із реалізацією цього завдання. Я вдячний кожному лідеру, який комунікує з іншими, щоб вони теж були на саміті й теж сказали своє слово", – заявив президент України.
Він зазначив, що "теперішній світ – це світ більшості, це такий світ, у якому ніхто не має і не повинен мати привілею нав'язувати щось іншим народам, тим більше нав'язувати насильством".
"Усі однаково важливі, і кожен народ однаково заслуговує на повагу. Саме в цьому – наша формула миру, вона вигідна кожному народу, і саміт миру дає змогу не на словах, а реально показати, хто справді за рівноправ'я у світі. Завтра й найближчими тижнями будемо працювати з країнами й лідерами – будемо говорити, щоб міжнародне право було підтримане міжнародною солідарністю", – підкреслив Зеленський.
Контекст:
Україна в листопаді 2022 року презентувала свою формулу миру, яка містить 10 пунктів. Одним із головних її положень є виведення російських військ з усієї території України в межах міжнародно визнаних кордонів.
Цю формулу миру мають обговорити на Глобальному саміті миру. Як наголосили в Офісі президента України, Київ наполягав, щоб Росії на першому саміті не було.
2 травня МЗС Швейцарії поінформувало, що на саміт миру запросили понад 160 делегацій. "Він відбудеться 15–16 червня 2024 року на курорті Бюргеншток. Саміт ґрунтуватиметься на дискусіях, які відбулися протягом останніх місяців, зокрема про українську формулу миру й інші мирні пропозиції, засновані на Статуті ООН та основних принципах міжнародного права", – ідеться в повідомленні.
24 квітня Зеленський, посилаючись на дані розвідки, заявив, що Росія намагається не допустити проведення Глобального саміту миру й у неї є конкретний план, як це зробити.
Переговорну позицію, яку виробить саміт миру у Швейцарії, передадуть Росії, заявив прессекретар Зеленського Сергій Никифоров 3 травня.