Поліція відкрила кримінальне провадження щодо нових DDoS-атак на українські сайти. США готові надати допомогу

Кіберполіція розпочала перевірку інциденту
Фото: depositphotos.com
Національна поліція відкрила кримінальне провадження за фактом DDoS-атак на низку українських вебресурсів, включно із сайтами банків та оборонних відомств. Про це поінформувала пресслужба Нацполіції.

"15 лютого зловмисники провели потужні DDoS-атаки на низку інформаційних ресурсів України. За зверненням одного з державних банків кіберполіція почала перевірку", – ідеться в повідомленні.

Також зазначено, що зафіксовано перебої в роботі вебсервісів державних банків, також атаки зазнали сайти Міністерства оборони та Збройних сил України.

Головне слідче Управління Нацполіції відкрило кримінальне провадження за двома статтями Кримінального кодексу: ст. 361 (несанкціоноване втручання у роботу автоматизованих систем) та ст. 363-1 (умисне масове розповсюдження повідомлень електрозв'язку, що призвело до порушення роботи автоматизованих систем).

У поліції заявили, що роботу банківських вебресурсів відновили до 19.30.

Білий дім заявив, що запропонував допомогу Києву в розслідуванні інциденту, повідомляє Reuters із посиланням на заяву адміністрації президента США. На офіційних ресурсах Білого дому її не публікували.

Спікерка Білого дому Джен Псакі на брифінгу, стенограму якого наведено на сайті установи, зазначила, що США "підтримували зв'язок з українцями, а також союзниками по НАТО і партнерами, працюючи над стримуванням зловмисної кіберактивності та реагуванням на неї".

На запитання, чи підозрюють США Росію в останніх кібератаках в Україні, вона сказала, що хоча США попереджали Україну про можливі кібероперації РФ, наразі в неї поки "немає конкретних відомостей про атрибуцію" цієї атаки.

Контекст:

Увечері 15 лютого в роботі банківських сервісів "ПриватБанку" та "Ощадбанку", а також сайтів Міноборони та ЗСУ фіксували збої, як пізніше повідомили в Держспецзв'язку, їх причиною стала потужна DDoS-атака. ЗМІ писали, що ця DDoS-атака – найпотужніша з тих, якої зазнавали українські ресурси.

До 19.30 роботу банківських сервісів було відновлено, але після 20.00 атаки зазнав портал держпослуг "Дія". Віцепрем'єр – міністр цифрової трансформації України Михайло Федоров повідомив, що атака почалася з Росії та Китаю, а коли її "відбили", повернулася із Чехії та Узбекистану. За словами віцепрем'єра, для користувачів "Дії" атака була непомітною.

Попередня потужна кібератака на українські сайти сталася місяць тому. У ніч на 14 січня 2022 року хакери зламали низку українських урядових сайтів. Вони опублікували погрозливі повідомлення українською, російською і польською мовами та перекреслені зображення герба, прапора і карти України, а також профілю свині. У текстах були помилки, зображення герба спотворене, а повідомлення польською написано так, ніби для його створення використали поганий перекладач, звернули увагу ЗМІ.

У Держспецзв'язку заявляли, що ця атака – найпотужніша упродовж останніх чотирьох років. Унаслідок неї постраждало приблизно 70 сайтів українських держструктур як регіонального, так і загальнонаціонального рівня. Не працювали сайти низки міністерств, портал судової влади України, Єдиний реєстр судових рішень та сайт Верховного Суду.

У МЗС України натякнули на російський слід злому. Зв'язок атак із Росією припускають також у Центрі стратегічних комунікацій при Міністерстві культури та інформаційної політики. У причетності РФ до інциденту не сумнівається секретар Ради національної безпеки і оборони України Олексій Данілов. Його заступник Сергій Демедюк вважає, що кібератака може бути пов'язана зі спецслужбами Білорусі.

СБУ розслідує причетність спецслужб РФ до того, що сталося.