Правозахисник звинуватив Степанова у саботажі постачання медикаментів та обладнання, Венедіктова відреагувала

Венедіктова про ситуацію зі Степановим: У даному випадку ніхто нікого не покриває
Фото: Офіс Генерального прокурора / Faacebook
Правоохоронні органи України розслідують можливі порушення з боку колишнього керівництва МОЗ. Про це генеральна прокурорка Ірина Венедіктова заявила в ефірі каналу ICTV увечері 25 жовтня.

Правозахисник, співзасновник благодійного фонду "Пацієнти України" Дмитро Шерембей заявив, що Степанов завдав "найбільшої шкоди в історії COVID-19" Україні та перешкоджав встановленню фондом кисневого обладнання по всій території країни.

"Ця людина сьогодні десь відпочиває. Інший міністр має все розгрібати, а люди померли. Коли [Офіс генпрокурора] почне не заплющувати на це очі, а відкривати справи? Тому що в нас як у неурядового фонду купа фактів, коли людина абсолютно свідомо саботувала постачання медикаментів, тестів та обладнання в Україну по сім місяців без зупинки – просто не підписувала документів. Він їх губив", – заявив Шерембей.

Генпрокурорка назвала запитання правозахисника "гарною політичною промовою".

"Я ніколи нікого не захищаю. [...] Ви назвали конкретне прізвище. Справи щодо... Фактові справи, де прізвища [фігурують], їх досить багато. І порушувати питання, коли прокуратура почне [розслідування], – та вже прокуратура давно почала... Але ми не можемо говорити емоціями, ми можемо говорити конкретними доведеними фактами... І не просто фактами, а доказами, які в судах вистоять. У вас є красиве слово "саботаж", а в суді буде чітко визначено склад злочину і необхідно буде розуміти, що там: халатність, недбалість чи перевищення службових повноважень. І на кожне це слово нам потрібні експертизи, допити свідків і так далі, тому коли ми будемо готові починати притягати людей до відповідальності, будуть підписані підозри. У даному випадку ніхто нікого не покриває", – сказала Венедіктова.

Ведучий перепитав, чи розслідують українські правоохоронці справу, про яку говорив правозахисник.

"Справи. Такі справи є в деяких органів досудового розслідування", – відповіла генпрокурорка.

Контекст:

Степанов обіймав посаду глави МОЗ із березня 2020 року до травня 2021-го. За цей час у Верховній Раді кілька разів ініціювали збирання підписів за його відставку.

Основною причиною відставки Степанова глава уряду Денис Шмигаль називав незадовільні темпи вакцинації проти COVID-19, а також ситуацію з постачанням вакцин.

Окрім того, Степанова протягом його діяльності критикували за запізнення з контрактуванням вакцин, неефективні темпи тестування на коронавірус, затягування закупівель ліків, зокрема для хворих на СНІД та онкохворих, купівлю захисних костюмів для медиків за ймовірно завищеними цінами, конфлікти з ДП "Медзакупівлі України".

Національне антикорупційне бюро розслідувало можливі зловживання під час закупівлі Україною вакцини проти COVID-19 CoronaVac виробництва китайської компанії Sinovac Biotech за $17,85 за дозу за допомогою приватної фірми-посередника "Лекхім". Провадження закрили у травні у зв'язку з відсутністю складу кримінального злочину.

Степанов до відставки заявляв, що має намір завершити розпочаті ним реформи у сфері охорони здоров'я та захистити медсистему від "підкилимних ігор", а після голосування за його відставку повідомив, що йде з "чистими серцем та совістю".