Рада Європи разом з Україною почала підготовку до створення спецтрибуналу щодо агресії Росії

Рада Європи разом з Україною почала підготовку до створення спецтрибуналу щодо агресії Росії
Комітет міністрів Ради Європи зробив крок на шляху до створення спецтрибуналу для розслідування дій Росії в Україні
Фото: coe.int (архів)

Комітет міністрів Ради Європи 30 квітня доручив генеральному секретарю підготувати документи щодо укладання угоди між Україною і Радою Європи про створення спецтрибуналу щодо агресії Росії проти України. Про це повідомив у Facebook перший заступник міністра закордонних справ Андрій Сибіга.

"Сьогодні ми стали на крок ближче до притягнення до відповідальності вищого політичного й військового керівництва Росії за війну проти України та українського народу", – написав Сибіга.

Він зазначив, що цим рішенням Рада Європи висловила свою готовність до створення спеціального трибуналу під її "парасолькою". Усі інші основні питання, необхідні для функціонування трибуналу, зокрема модель та імунітети, внесуть до проєкту статуту майбутнього трибуналу, написав заступник міністра. За його словами, Україна й 40 держав – членів коаліції зі створення спеціального трибуналу щодо злочину агресії проти України (Core Group) працюють над цим.

"9–10 травня Литва прийматиме в себе дев'яту зустріч Core Group. Далі – більше", – додав він.

Міністр закордонних справ України Дмитро Кулеба написав у соцмережі Х, що вітає це рішення. За його словами, це важливий практичний крок до того, щоб трибунал запрацював.

"Кожен такий крок наближає нас до доказу того, що справедливість за злочин агресії проти України неминуча. Ми й далі працюємо над тим, щоб трибунал, який повноцінно функціонує, здійснював це правосуддя. Це критично не лише для всіх українців, які постраждали внаслідок російської агресії, а й для всіх народів, які прагнуть жити в мирному й безпечному світі", – написав Кулеба.

Контекст:

Україна наполягає на створенні спеціального трибуналу щодо злочину російської агресії проти України, оскільки Міжнародний кримінальний суд та інші схожі інституції на цьому етапі не можуть розглядати справи стосовно таких злочинів.

Генпрокурор України Андрій Костін розповідав, що розглядають три основні моделі трибуналу: на підставі багатостороннього міжнародного договору, на підставі угоди між ООН і Україною та гібридний варіант. Президент України Володимир Зеленський заявив, що прийме будь-який трибунал над РФ, який приведе до справедливого вироку. 

У квітні 2024 року представники 44 країн у Гаазі підтримали створення спецтрибуналу щодо злочину агресії Росії. Окрім того, необхідність створення такого трибуналу підтримала низка європейських і міжнародних інституцій, зокрема Парламентська асамблея Ради Європи, Європарламент, парламентські асамблеї НАТО й ОБСЄ