Саміт НАТО. США й союзники обговорюють, які зобов'язання дати Україні щодо вступу в Альянс – ЗМІ

У підсумковому документі Вільнюського саміту НАТО йдеться, що Україні для вступу у блок уже не потрібен план дій щодо членства
Фото: nato.int (архів)

США й кілька головних союзників по НАТО, зокрема Великобританія, активно обговорюють, які зобов'язання надати Україні щодо її членства на майбутньому саміті Альянсу у Вашингтоні 9–11 липня. Про це 19 червня повідомив CNN із посиланням на джерела.

Офіційні особи США й Німеччини запропонували, щоб Альянс на саміті пообіцяв, що в України є "міст" до членства в НАТО, а не "незворотній шлях", як заявляв у квітні генсек Єнс Столтенберг.

Один з американських чиновників зазначив, що представники адміністрації США не вважають, що слово "незворотній" підтримують усі країни НАТО, зокрема Угорщина. Окрім того, деякі члени Альянсу неохоче вживають це слово, оскільки Україна ще має реалізувати всі необхідні демократичні й антикорупційні реформи.

За даними CNN, більшість країн Центральної Європи розчаровані двозначністю і зволіканням адміністрації США.

Офіційні особи розповіли телеканалу, що жодних рішень щодо комюніке НАТО ще не ухвалено, а питання активно обговорюють.

Контекст:

У підсумковому документі саміту НАТО, який відбувся у Вільнюсі 11–12 липня 2023 року, йдеться, що Україні для вступу у блок уже не потрібен план дій щодо членства, але поки що в ньому немає запрошення в Альянс. "Ми будемо готові надіслати Україні запрошення про вступ до Альянсу, коли союзники погодяться із цим і буде виконано відповідні умови", – ідеться в комюніке.

Столтенберг раніше заявляв, що попередньою умовою для початку переговорів щодо членства України в НАТО має стати її перемога, і в цьому Україні допомагають члени Альянсу.

Запрошення України в Альянс не підтримують США й Німеччина, повідомили в українському уряді. The Telegraph написала 28 травня, що Німеччина і США "наполегливо застерегли" Україну від того, щоб вона вимагала визначити чіткі строки її вступу в НАТО. Також партнери України нібито попередили президента України Володимира Зеленського, щоб він не вимагав від Альянсу "неможливого" – запрошення в НАТО цьогоріч, додало видання.