Швеція надала США доступ до своїх військових баз
5 грудня міністр оборони Швеції Пол Юнсон і глава Пентагону Ллойд Остін підписали у Сполучених Штатах угоду про співробітництво у сфері оборони (DCA). Про це повідомив 6 грудня сайт міноборони Швеції.
"Країни домовилися про умови дії сил США у Швеції. DCA регулює такі питання, як правовий статус американських сил, доступ до місць дислокації та попереднє розміщення військової техніки у Швеції. [...] Підписання DCA спрощує умови, які застосовуватимуть, коли американські війська будуть у Швеції", – ідеться в релізі.
Міноборони Швеції зазначає, що угода DCA набуде чинності після схвалення Ріксдагом (парламентом), це може відбутися 2024 року
На брифінгу у США Юнсон заявляв, що Швеція "виносить цінні для себе уроки" з російського вторгнення в Україну, повідомляє "Голос Америки".
"Є одна річ, яка мене справді вразила в українцях, і я виніс із цього урок: ви можете відправити до країни всі платформи та передові технології, але якщо немає волі воювати, вони зазнають поразки", – сказав він.
За словами Юнсона, "війна проти України стала політичною та військовою катастрофою для Росії, але, попри значні втрати людських і матеріальних ресурсів, Москва продовжує становити загрозу для НАТО і країн-партнерів, які мають винести з війни уроки для покращення своєї безпеки".
Контекст:
Швеція одночасно з Фінляндією подала заявку на вступ у НАТО 18 травня 2022 року – після того, як РФ розпочала повномасштабне вторгнення в Україну. 29 червня Альянс ухвалив рішення про запрошення обох країн в Альянс.
Фінляндія стала членом НАТО 4 квітня 2023 року, проте вступ Швеції гальмують Туреччина й Угорщина. Після врегулювання розбіжностей між Анкарою та Стокгольмом питання про ратифікацію шведської заявки було передано в парламент Туреччини, але в середині листопада комітет із закордонних справ відклав його розгляд на невизначений строк. Угорська влада заявляла, що ратифікує заявку Швеції, щойно Туреччина "дасть знак, що вона також готова це зробити".