Сибіга: Росія розпочала масштабний гібридний наступ на Європу, Україна готова Європі допомогти

Сибіга: Гібридні зусилля РФ активні від Західної Європи до Балкан і країн Балтії
Фото: Міністерство закордонних справ України / MFA of Ukraine / Facebook

Країна-агресор Росія веде гібридну війну проти Європи, і ці дії мають масштабний характер. Про це 11 грудня заявив у соцмережі Х міністр закордонних справ України Андрій Сибіга.

"Поряд із воєнною агресією проти України Росія розпочала масштабний гібридний наступ на Європу. Вона використовує всі гібридні інструменти: від пропаганди й кібератак до підривної діяльності й саботажу, втручання у внутрішні справи і спроб дестабілізувати цілі країни", – написав він.

Український дипломат зазначив, що "гібридні зусилля Росії активні від Західної Європи до Балкан і країн Балтії", а останні випадки втручання були у Грузії, Молдові й Румунії.

"Ми закликаємо всі європейські уряди й суспільства визнати, що вони зазнають нападу, й об'єднати зусилля для стримування згубного впливу Росії", – наголосив Сибіга.

На його думку, для протистояння гібридним діям РФ "потрібно зробити низку термінових кроків, включно з повним блокуванням російської пропаганди, розширенням зусиль поліції й контррозвідки, зміцненням кіберзахисту й посиленням політики щодо видавання шенгенських віз громадянам Росії".

"Україна має величезний досвід протидії різним гібридним загрозам Росії, від кібератак до кампаній із дезінформації й актів саботажу. Ми готові поділитися своїми найкращими знаннями й досвідом з нашими європейськими партнерами, щоб допомогти зберегти стабільний демократичний розвиток", – заявив Сибіга.

Контекст:

2022 року Рада ЄС схвалила так званий Стратегічний компас безпеки й оборони, яким закликала до розроблення гібридного інструментарію ЄС, який поєднує наявні й нові інструменти для виявлення гібридних загроз і реагування на них. У червні 2024 року на той момент голова дипломатії ЄС Жозеп Боррель заявляв, що останнім часом значно зросла кількість іноземного втручання в європейську політику й маніпуляцій інформацією, особливо з боку країни-агресора Росії.

За даними The Washington Post, МЗС РФ розробляє "наступальну інформаційну кампанію", щоб спробувати послабити своїх західних противників, зокрема США, й використати війну в Україні для створення нового глобального порядку.

Упродовж останніх років низка країн Європи заявила про диверсії й інформаційні кампанії, за якими могла стояти Росія. Зокрема, Польща повідомила, що ліквідувала найбільшу в історії країни російську розвідувальну мережу. Її члени, зокрема, брали участь у дезінформаційній діяльності, збирали інформацію про шляхи постачання військової допомоги Україні й готували диверсії. Окрім того, Польща викрила групу диверсантів із РФ й Білорусі, які могли планувати кібератаки. Чехія зупинила "операцію російського впливу", коли викрила прокремлівський сайт Voice of Europe, який наповнювали більше ніж 10 мовами й поширювали російську пропаганду. За даними чеського МЗС, за допомогою Voice of Europe РФ намагалася вплинути на вибори до Європарламенту.