"Слуга народу" і "Батьківщина" роз'яснили свою позицію щодо позбавлення мандатів депутатів від ОПЗЖ
Партії "Батьківщина" та "Слуга народу", депутати яких 4 січня не підтримали збору голосів за позбавлення мандата нардепів від забороненої "Опозиційної платформи – За життя", опублікували заяви з поясненням своєї позиції щодо цього питання.
Заяви обох політсил зводяться до того, що вони виступають виключно за правові та конституційні засоби боротьби проти заборонених партій.
Зокрема, заяву "Батьківщини" опублікувала у Facebook лідерка партії Юлія Тимошенко. За її словами, фракція "Батьківщина" підтримає будь-який конституційний законопроєкт, "покликаний відновити справедливість та реалізувати запит суспільства на очищення влади від колаборантів".
"Водночас ми очікуємо від силових структур порушення кримінальних справ проти чинних народних депутатів за зраду та передачу їх до Верховної Ради! Де вони, ці кримінальні справи? І хто в силових структурах прикриває колаборантів?" – зазначила вона.
Заяву "Слуги народу" опублікувала в Telegram речниця партії Юлія Палійчук. У ній ідеться, що партія виступає за те, щоб покарання проросійських сил за скоєні злочини мало серйозну юридичну підставу, яка не викликатиме сумнівів ні в українських, ні в міжнародних судах.
"Ми підтримуємо і будемо підтримувати усі законні та конституційні методи позбавлення залишків політичного впливу всіх представників проросійських сил. Але ми не готові підтримувати волюнтаристські та юридично нікчемні ініціативи, які лише підігрують проросійським силам, залишаючи їм шанс на юридичне оскарження і політичну реабілітацію в майбутньому", – пояснили у політсилі.
Контекст:
19 березня президент України Володимир Зеленський ввів у дію рішення Ради національної безпеки і оборони щодо припинення діяльності низки політичних партій, пов'язаних із Росією.
14 квітня РНБО зупинила діяльність партії та фракції ОПЗЖ у Раді. Після цього в ОПЗЖ також заявили про зупинення своєї діяльності в Україні через те, що політсилу "будували як партію миру, але миру зараз немає".
12 травня фракція ОПЗЖ офіційно припинила існування у Верховній Раді. Нардепи від ОПЗЖ створили свою депутатську групу "Платформа за життя та мир".
20 червня Восьмий апеляційний адмінсуд у Львові задовольнив позов Мін'юсту та заборонив партію "Опозиційна платформа – За життя". ОПЗЖ оскаржила це рішення. 15 вересня Касаційний адміністративний суд у складі Верховного Суду відхилив апеляцію ОПЗЖ і в такий спосіб остаточно заборонив її діяльність в Україні.
До початку повномасштабного вторгнення Росії у фракцію ОПЗЖ входило 43 депутати, нагадала "Українська правда" (зараз ці дані із сайта парламенту прибрали). Частина депутатів після 24 лютого вийшла із фракції, кількох депутатів, обраних до парламенту від цієї партії, після початку повномасштабного вторгнення вже позбавили мандатів: Іллю Киву та Юлію Льовочкіну – після подання ними відповідних заяв, Вадима Рабіновича – після позбавлення його українського громадянства. Наразі до групи "Платформа за життя та мир", як повідомляють на сайті Ради, входить 25 депутатів.
У листопаді на сайті Офісу президента було зареєстровано петицію з проханням позбавити мандата нардепів, обраних від ОПЗЖ. 1 грудня президент доручив Стефанчуку розглянути варіанти вирішення цього питання.